Vyjádření Agentury pro sociální začleňování k ukončení spolupráce s Ústeckým krajem

||Vyjádření Agentury pro sociální začleňování k ukončení spolupráce s Ústeckým krajem

Vyjádření Agentury pro sociální začleňování k ukončení spolupráce s Ústeckým krajem

2019-10-25T12:20:38+02:0025 října, 2019|Aktuality|
V pondělí 21. 10. 2019 schválili zastupitelé Ústeckého kraje odstoupení od memoranda o spolupráci s Odborem (Agenturou) pro sociální začleňování. Jako důvod pro ukončení spolupráce uvedli negativní zkušenosti obcí se spoluprací s Agenturou a direktivní přístup z její strany.

Agentura ukončení spolupráce nepovažuje za šťastné řešení.  Spolupráce Agentury s dalšími kraji (např. s Libereckým krajem) ukazuje, že partnerství může být přínosné a poskytuje široké možnosti rozvoje politik sociálního začleňování. Agentura krajům nabízí například podporu při realizaci krajských sítí sociálních služeb, plánování krajských akčních plánů, či přípravy školních inkluzivních koncepcí.

Ve spolupráci s partnery se Agentura vždy snaží o dialog a hledání řešení, která odpovídají potřebám konkrétní obce a všech jejích obyvatel. S obcemi Agentura spolupracuje jako poradenský orgán poskytující odborné znalosti a odzkoušená řešení a napomáhá zprostředkovat finanční prostředky z evropských fondů určených na řešení sociálního vyloučení. Všechny návrhy Agentury mají výlučně doporučující charakter. Je pak na rozhodnutí příslušných orgánů obce, zdali návrhy bude akceptovat.

Činnost Agentury se v první řadě zaměřuje na přímou spolupráci s obcemi, což znamená, že naše fungování v regionu, i přes ukončení spolupráce s krajem, není ohroženo.

Agentura momentálně v Ústeckém kraji spolupracuje s dvaceti obcemi a řada z nich je se spoluprací spokojena. Tato spolupráce obcím již přinesla přes 890 milionů korun, díky kterým vzniklo v kraji například 17 dluhových poraden, které obslouží přes 8 000 klientů, nebo došlo k navyšování nezbytných kapacit některých důležitých sociálních služeb. Jsme přesvědčeni, že to představuje významnou pomoc v kraji s nejvyšším počtem exekucí v rámci celé České republiky (v exekuci je téměř 18 procent obyvatel).

Aktivity realizované ve spolupráci, či s podporou Agentury, pokrývají i řadu dalších oblastí od řešení předluženosti, či zvyšování zaměstnatelnosti dlouhodobě nezaměstnaných, přes problematiku bydlení a zlepšování školní úspěšnosti dětí až po zavádění asistentů prevence kriminality.

V obcích, které problematiku sociálního vyloučení řeší komplexně a za využití všech dostupných zdrojů jsou konkrétní výsledky viditelné. Nelze ovšem očekávat, že se situace změní ze dne na den. Řešení sociálního vyloučení vyžaduje zapojení vhodných partnerů (obec, úřady práce, Městská policie, OSPOD a další) a zejména konzistentní a dlouhodobé úsilí. (Proto například Agentura navrhuje městu Most postupný útlum sídliště Chanov v horizontu desítek let.)

Věříme proto, že i nadále zůstaneme s krajem v kontaktu při řešení některých konkrétních problémů.  Nemůžeme však vyloučit, že ukončení spolupráce může mít v budoucnu dopad na koordinaci politiky sociálního začleňování v kraji, přípravu některých systémových opatření nebo žádostí o podporu z evropských prostředků určených na řešení sociálního vyloučení.