Mezinárodní den obětí holocaustu si připomněli také v Bruselu. O romských obětech diskutoval David Beňák

||Mezinárodní den obětí holocaustu si připomněli také v Bruselu. O romských obětech diskutoval David Beňák

Mezinárodní den obětí holocaustu si připomněli také v Bruselu. O romských obětech diskutoval David Beňák

2020-01-30T15:37:18+01:0030 ledna, 2020|Aktuality|
Každý rok si koncem ledna celý svět připomíná hrůzy holocaustu. U příležitosti mezinárodního dne jeho obětí se pod záštitou slovenského europoslance Petera Pollaka a velvyslance Petera Javorčíka uskutečnila vzpomínková akce, jejímž cílem bylo připomenout si oběti ze strany romské menšiny a upozornit na fakt, že jen vzájemnou tolerancí můžeme potlačit projevy narůstajícího extremismu. Na akci vystoupil také David Beňák, ředitel Agentury pro sociální začleňování při Ministerstvu pro místní rozvoj ČR.

Mezinárodní den památky obětí holocaustu připadá každý rok na 27. ledna, kdy si celý svět připomíná utrpení milionů nevinných lidí z řad Židů, Romů, homosexuálů, tělesně a duševně postižených lidí, sovětských válečných zajatců, odborářů a politických oponentů za druhé světové války. Tento den nebyl vybrán náhodou – právě 27. ledna 1945 byl osvobozen koncentrační a vyhlazovací tábor Osvětim – Březinka, který se stal celosvětovým symbolem masového vraždění.

Vzpomínková akce pořádaná europoslancem Pollakem byla věnována zejména romským obětem holocaustu. Účastníci měli možnost na úvod shlédnout krátký československý film s názvem „Nezapomeňte na tohle děvčátko“ o osudu romských dětí, které byly zavlečeny do koncentračního tábora v Letech u Písku a později byly zavražděny v plynové komoře.

Následovala moderovaná diskuse představitelů různých evropských institucí nebo neziskových organizací, kde nechyběl ani ředitel Agentury pro sociální začleňování David Beňák. Rezonujícím tématem byla právě otázka památníku v Letech a informování a vzdělávání ohledně romského holocaustu.

„Holocaust je nezbytné připomínat, protože něco takového se nesmí opakovat. Jeho zlehčování či popírání je naprosto nepřijatelné. Je nutné edukovat společnost o této zrůdné součásti druhé světové války,“ uvedl závěrem Beňák.