Domovníci-preventisté jsou účinným nástrojem sociálního začleňování vycházejícím z metodiky Ministerstva vnitra ČR. V obecních bytových domech přispívají k předcházení sousedským sporům, udržují domy v čistotě a spolupracují s nájemníky na zvelebení veřejného prostranství. Na začátku listopadu se na radnici Ostravy-Jih sešli zástupci několika obcí a měst spolupracujících s Agenturou pro sociální začleňování, aby sdíleli své zkušenosti s domovníky-preventisty a dozvěděli se, jak je zapojit do komunitní prevence kriminality.
Úvod setkání patřil místnímu týmu domovníků-preventistů. Tereza Kašingová, koordinátorka participativního rozpočtu, představila práci domovníků-preventistů a grantový program Sousedství, který obyvatelům městského obvodu umožňuje pořádat sousedské akce. „Letos jsme na program vyčlenili z rozpočtu 600 tisíc korun, díky čemuž občané uspořádají zhruba sedmdesát sousedských akcí, jako jsou společná grilování nebo akce pro děti. Některé z těchto akcí organizují i naši domovníci-preventisté,“ vysvětlila Tereza Kašingová.
Stěžejní částí setkání byla diskuse v podobě kulatého stolu, během níž mohli účastníci sdílet své zkušenosti, rady či obavy spojené s prací domovníků-preventistů. Do otevřené diskuse se zapojili zástupci ostravských městských obvodů Mariánské Hory a Hulváky, Poruba a Ostrava-Jih, ale také zástupci z Budišova nad Budišovkou a Jihlavy.
Diskutovaná témata zahrnovala vzdělávání domovníků-preventistů, jejich vybavení a komunitní přístupy uplatňované při jejich práci. „V Porubě jsme vytvořili dobře fungující tým domovníků-preventistů, který reaguje na potřeby nájemníků. Na základě jejich podnětů se upravilo hřiště pro děti a společnými silami byly vymalovány chodby,“ uvedli účastníci z Poruby.
Jedním z hlavních témat byla i udržitelnost projektů, které jsou momentálně financovány z operačního programu Zaměstnanost plus v rámci místních plánů sociálního začleňování. Účastníci se zamýšleli nad různými možnostmi financování domovníků-preventistů, ať už prostřednictvím dalších projektů nebo z vlastních zdrojů.
„Všichni účastníci se shodli, že by rádi své týmy domovníků-preventistů zachovali. Tito pracovníci totiž přinášejí i významné úspory, například při včasném řešení závad nebo při drobných opravách a údržbě, na které by jinak radnice musela najímat externí firmy. Průzkumy spokojenosti mezi nájemníky navíc ukazují, že lidé jsou s prací domovníků spokojeni a vnímají, že okolí je díky nim bezpečnější a čistější,“ uzavřela Lenka Navrátilová, lokální konzultantka Agentury pro sociální začleňování, která kulatý stůl spolupořádala.
Zpracoval: Dominik Plíhal
Text vznikl v rámci realizace projektu „Rozvoj systémů pro sociální začleňování“ reg.č. projektu CZ.03.02.02/00/22_004/0000366.
Akce byla pořádána ve spolupráci s realizačním týmem projektu Domovník preventista Ostrava-Jih 2023-2026, registrační číslo CZ.03.02.01/00/22_018/0001212, který je spolufinancován z EU.