Den s ostravskými asistenty prevence kriminality

||Den s ostravskými asistenty prevence kriminality

Den s ostravskými asistenty prevence kriminality

2023-05-02T16:01:10+02:0028 dubna, 2023|Aktuality|

Už deset let můžeme v ostravských rizikových lokalitách spatřit zaměstnance městské policie, kteří mají na oděvu nášivku s nápisem „Asistent prevence kriminality“. V únoru vzrostl jejich počet z šesti na třináct. Málokdo však ví, čím se skutečně zabývají a jaké jsou jejich pravomoci. Podle Ministerstva vnitra se přitom program asistentů prevence kriminality řadí k nejúspěšnějším preventivním počinům. V čem práce asistentů spočívá? Strávil jsem s nimi jeden den, abych to zjistil.

6:30, služebna městské policie v ulici Nádražní, Ostrava-Přívoz
Ostravské ulice prostupuje mlha a chlad. V kanceláři služebny městské policie se svítí. Sedí v ní skupina asistentů prevence kriminality a baví se o tom, jak strávili velikonoční svátky a jaké pracovní povinnosti je v týdnu čekají. Někteří z nich nastoupili teprve před třemi měsíci. „Práci jsem si našel přes místní neziskovou organizaci. Láká mě komunikace s lidmi,“ vysvětluje jeden z čerstvě přijatých asistentů. V začátcích jsou jim oporou zkušenější členové týmu, a zejména dvě mentorky, které dbají, aby se v týmu cítili dobře a byli na práci v terénu připraveni. Po ranní instruktáži s mentorkou si asistenti oblékají žlutozelené a oranžové reflexní vesty. Vyrážíme do ulic!

7:30, přechod pro chodce v ulici Hlučínská, Ostrava-Přívoz
Stojíme u rušné ulice v centru města. Přecházejí přes ni děti jdoucí do nedaleké základní školy, často bez doprovodu rodičů. „Dobrý den,“ zdraví asistenty už z dálky děti obtěžkané školními aktovkami. Ty nejmenší se asistentů chytají za ruku a přes silnici kráčejí spolu. „Mnozí rodiče vědí, že tady hlídáme. Jsou klidnější. Děti tak mohou chodit do školy i samy,“ vysvětluje mi jeden z asistentů.

8:00, Základní škola Gebauerova, Ostrava-Přívoz
Spolu s dětmi směřujeme do místní základní školy. Jakmile se propleteme labyrintem školních chodeb, vstupujeme do třídy, kde nás očekává asi desítka třeťáků. Školáci asistenty poznávají. Před dvěma měsíci se totiž účastnili první besedy zaměřené na prevenci kriminality. Dnes chtějí asistenti spolu s mentorkou zjistit, kolik si toho děti zapamatovaly. Kdo je záškolák? Co dělat, když se ve třídě objeví šikana? Kam s velkoobjemovým odpadem? Děti se hlásí a na většinu otázek znají odpověď. „Na mé práci mě baví kontakt s dětmi. Ocení, když jim někdo věnuje čas. Někteří rodiče se o své děti bohužel nestarají, jak by měli,“ povzdychne si jeden z asistentů cestou ze školy.

10:30, náměstí Svatopluka Čecha, Ostrava-Přívoz
Ze základní školy se vydáváme do ulic městské čtvrti Přívoz. V dopoledních hodinách je všude klid. Mlhou nasycené ulice prosvětlují jen vesty asistentů a tramvaje jedoucí z hlavního nádraží. Zajímám se o nejčastěji řešené přestupky. „Alkohol, kouření na zastávkách, veřejný pořádek,“ shodují se asistenti. „Vždy se snažíme s dotyčnými domluvit. Když nás neuposlechnou, voláme strážníky nebo státní policii. Nenosíme zbraň, naším úkolem je prevence,“ vysvětlují mi asistenti. Od února působí asistenti i v pozdějších odpoledních hodinách. „Setkáváme se často s konzumací drog. Někteří lidé nám říkají, že po setmění raději nevycházejí ven,“ sdílí své obavy jeden z asistentů.


14:00, Osada míru, Ostrava-Kunčičky

Po obědové pauze se potkávám se třemi asistenty v kunčické Osadě míru. Jednou za měsíc se v ní koná setkání s názvem Místo pro dialog, které organizují pracovnice ostravského magistrátu. Na setkání se střetávají zástupci policie, školy, sociálních služeb, ale také místní obyvatelé, aby diskutovali o bezpečnostních problémech, které je trápí. Se svými postřehy z terénu přicházejí i asistenti.


15:30, dopravní hřiště, Ostrava-Přívoz

Den s asistenty zakončujeme na dopravním hřišti. Při čekání na asistenty si povídám se strážnicí městské policie, která má hřiště na starosti, zatímco kolem nás krouží děti na vypůjčených kolech. „Spolupracujeme s několika školami, chodí k nám i děti z družiny. Pokud děti splní ve škole úkol, dostanou od paní učitelky kartičku, kterou u nás mohou proměnit v drobnou odměnu či výhodu,“ vypráví. Zanedlouho přicházejí tři asistenti. Jakmile otevřou bránu, mladí cyklisté zbystří a jedou je přivítat. Chladný déšť nás zahání do budovy. Děti obklopí stoly a vrhnou se do omalovánek s dopravní tematikou. „Ze začátku jsem z práce u policie měla obavy, ale líbí se mi tu. Práce s dětmi mi dává smysl,“ uzavírá asistentka, která nastoupila teprve v únoru.

Navýšení počtu asistentů je jedním z mnoha opatření ostravského Plánu sociálního začleňování vzniklého ve spolupráci s Agenturou pro sociální začleňování, odborem Ministerstva pro místní rozvoj ČR. Projekt Městské policie Ostrava je spolufinancován Evropskou unií z Operačního programu Zaměstnanost plus (Reg. číslo projektu: CZ.03.02.01/00/22_018/0000328 ). V rámci realizace projektu Rozvoj systémů pro sociální začleňování, nabízí Agentura spolupracujícím obcím poradenský program zaměřený na bezpečnosti a prevenci kriminality. Díky němu pomáháme i dalším obcím zavádět pozice Asistentů prevence kriminality.

Autor: Dominik Plíhal, Lokální konzultant ASZ v Ostravě.


Text vznikl v rámci realizace projektu „Rozvoj systémů pro sociální začleňování“ reg.č. projektu CZ.03.02.02/00/22_004/0000366.