Bezpečnost v Litvínově očima dětí

||Bezpečnost v Litvínově očima dětí

Bezpečnost v Litvínově očima dětí

2024-05-28T17:49:33+02:0028 května, 2024|Aktuality|

Praha/Litvínov, 28. 5. 2024. – Uprostřed litvínovského sídliště Janov provozuje spolek „MY Litvínov“ Sousedský dům Libuše, který slouží pro komunitní aktivity místních obyvatel a bezpečné trávení volného času mládeže. Do centra jsme se vypravili za početnou skupinou dětí a dospívajících, která ho pravidelně navštěvuje. Požádali jsme je, aby na mapě Litvínova označily místa, která považují za nebezpečná a uvedly k tomu i důvody.

Aktivity se zúčastnilo kolem třiceti dětí, ve věku od sedmi do patnácti let. „Prakticky všichni se shodli na třech konkrétních ulicích, ve kterých jsou vybydlené domy, nepořádek, narkomani, nebo osoby, které označovaly jako „úchyláky“, lidi, kteří se obnažují, pokřikují na děti, obtěžují je, honí je po ulici,“ uvedl Michal Kratochvil, vedoucí Regionálního centra Západ, Agentury pro sociální začleňování. Zatímco menší děti se v těchto místech necítí bezpečně, starší s tím dle svých slov problém nemají, na takové situace jsou již zvyklé a berou je jako místní kolorit. Mladší děti opakovaně vyjadřovaly obavu z dodávky, která krade děti na orgány. Například v Duchcově prý unesli 11letého chlapce, v Mostě se údajně ztratilo už několik dětí. Před dodávkou je varují rodiče, kteří tyto neověřené informace čerpají ze sociálních sítí a bohužel jim věří.

Starší děti, které se častěji dostanou do centra města, hovořily o případech napadení (především verbálního) ze strany majority. V době konání hokejových utkání se vyhýbají stadionu a okolí, protože mají obavu z hokejových fanoušků a zažily již rasistické nadávky. Také jim vadí, že často narážejí na injekční stříkačky. Nacházejí je i na školním hřišti kam chodí sportovat.

Děti také navrhovaly, co by bylo dobré na sídlišti zlepšit. Všichni rádi využívají školní hřiště, přáli by si ale více hřišť na sídlišti. Starší by ocenili venkovní posilovnu, dostupnou Wi-Fi (např. v altánku, u laviček) – sami ale vyjádřili obavu, že by vybavení někdo mohl zničit, a proto navrhovali, aby místo sledovala kamera a bylo pod dozorem asistentů prevence kriminality. „Velkým tématem se ukázaly i lavičky, které by všichni chtěli u domů. Ty stávající jsou na nevhodných místech a chybí u nich lampy. Obecně by janovské děti doporučily více lamp a kamer,“ doplnil Kratochvil.

Zjišťování pocitu bezpečí mezi dětmi je součástí poradenského programu na téma bezpečnost, který Agentura ve spolupráci s městem realizuje od roku 2023. Jedním z cílů programu je podpora emancipace a participace dětí a mladistvých v sociálně vyloučené lokalitě. Smyslem je podpora převzetí aktivní role v zajištění vlastního bezpečí a bezpečí svého okolí, a zvýšení participace na životě v lokalitě. „Město Litvínov v nedávné době realizovalo průzkum pocitu bezpečí mezi dospělými obyvateli, takže uvítalo naši aktivitu jako zdroj dalších informací a doplnění celkového obrazu o pocitu bezpečí ve městě,“ uzavřel Kratochvil.

Agentura pro sociální začleňování s městem Litvínov spolupracuje řadu let. Spolek MY Litvínov, se svými komunitními aktivitami na sídlišti Janov, je významným místním aktérem, který se podílí na zlepšování situace Romů a dalších obyvatel sídliště a podpoře jejich zapojení do společnosti a participaci na veřejném dění.

Členové spolku a místní dobrovolníci, zejména z řad obyvatel sociálně vyloučené lokality, postupně svépomocí rekonstruují vilu Libuše. Prostor slouží pro komunitní aktivity, setkávání místních obyvatel a bezpečné trávení volného času. Funguje zde ateliér pro streetartové umělce, posilovna nebo místo pro hráče fantasy her. Agentura v současné době poskytuje spolku odbornou podporu při přípravě několikaletého projektu na rozvoj komunitní práce v lokalitě.

 

 


Text vznikl v rámci realizace projektu „Rozvoj systémů pro sociální začleňování“ reg. č. projektu CZ.03.02.02/00/22_004/0000366
.