Ve dnech 11. a 12. března 2025 se na sídlišti Ploužnice v Ralsku uskutečnil dvoudenní workshop určený pro komunitní lídryně a lídry z lokalit s koncentrací sociálního vyloučení. Akce byla realizována v rámci projektu Podpora územního rozšíření a metodického rozvoje komunitní práce a zúčastnilo se jí 30 osob z různých organizací a měst napříč Českou republikou.
Zastoupené organizace a lokality:
- Třinec – Liberi & My
- Velké Hamry – starosta, tajemnice, komunitní pracovnice z městského komunitního centra
- Ústí nad Labem – Mongaguá
- Ostrava – Společná cesta a Diecézní charita ostravsko-opavská
- Jablonec nad Nisou – Akademie romského talentu
- Ralsko – komunitní a peer pracovnice, asistenti prevence kriminality, starosta, velitel městské policie
- den – Prezentace dobré praxe a sdílení inspirací
První den byl věnován prezentacím účastnických organizací. Každá z nich představila konkrétní formy komunitní práce ve svém místě působení a sdílela své zkušenosti s aktivizací komunity.
- Sousedský spolek Liberi & My z Třince prezentoval komunitní akce jako Rodina fest, Food festival nebo sousedské snídaně, které posilují sousedské vztahy a přispívají ke zvyšování důvěry v komunitě.
- Městské komunitní centrum Velké Hamry představilo široký záběr komunitní práce od asistentů prevence kriminality po vzdělávací programy a tematické kroužky – např. taneční, hudební či jazykové.
- Grass-root spolek Mongaguá z Ústí nad Labem ukázal, jak sport, kultura a neformální vzdělávání propojují děti a mládež, pomáhají předcházet sociálně patologickým jevům a přinášejí pozitivní vzory do života dětí.
- Komunitní skupina Společná cesta z Ostravy popsala dlouhodobý vývoj své činnosti, která začala neformálně a postupně přerostla v registrovaný spolek aktivně působící v několika ostravských lokalitách.
- Ralsko, kde pilotně realizuje komunitní práci Agentura ve spolupráci s městem, prezentovalo rozvoj komunitních aktivit od úklidových a kreativních dílen až po systematickou spolupráci mezi komunitními pracovnicemi, městem a městskou policií.
- den – Skupinová práce a facilitované diskuze
Druhý den probíhal v pracovních skupinách zaměřených na čtyři klíčová témata vycházející z potřeb komunit i zkušeností účastníků:
- Jak pracovat se sociálně patologickými jevy v komunitě
Důraz byl kladen na včasnou prevenci, propojení s rodinou, školou a NNO, využití komunitního centra jako bezpečného prostoru a podporu důvěry a transparentní komunikace s komunitou. - Jak financovat komunitní práci, projekty a lídry
Účastníci diskutovali o různých možnostech financování – od dotačních titulů přes crowdfunding a benefiční akce po vlastní výdělečné aktivity. Společným jmenovatelem byla potřeba transparentnosti vůči dárcům i komunitě. - Jak aktivizovat komunitu a podporovat lídrovství
Zdůrazněna byla důležitost budování důvěry, naslouchání, neformálních setkání, podpory malých úspěchů a aktivního zapojení místních obyvatel do rozhodovacích procesů. - Jak navazovat spolupráci s dalšími aktéry v území
Diskutovalo se o významu sítě kontaktů, přirozené spolupráci s institucemi, sdílení úspěchů, medializaci a také o strategickém vyjednávání se samosprávou.
Závěry a doporučení
Účastníci a účastnice workshopu hodnotili dvoudenní setkání v Ralsku velmi pozitivně. Ve zpětné vazbě vyzdvihlo především prostor pro sdílení dobré praxe, otevřenou atmosféru a možnost propojit se s dalšími komunitními lídry a pracovnicemi napříč regiony. Cenným přínosem byla pro účastníci také skupinová práce, kde mohli aktivně reflektovat témata, která jsou pro jejich lokality aktuální. Za důležitý moment označili i to, že mohli sdílet své zkušenosti napříč profesními rolemi – jako komunitní pracovníci, lídři, zástupci měst či neziskových organizací.
„Byla jsem ráda, že jsem se mohla zastavit a podívat se na věci z jiného úhlu. Nejen skrze sdílení zkušeností druhých, ale i díky tomu, že jsem mohla nahlédnout, jak to dělají jinde. Odvážím si energii, posílení a inspiraci. Děkuju!“ – uvedla jedna z účastnic workshopu.
Workshop ukázal, že navzdory odlišným výchozím podmínkám mají zapojené komunity mnoho společného – čelí podobným výzvám v oblasti spolupráce, financování i aktivizace místních obyvatel. Účastníci se shodli na potřebě pravidelného sdílení zkušeností, podpory mezi komunitními pracovníky napříč regiony a rozvoji stabilní metodické podpory.
Atmosféra setkání byla otevřená, neformální a prožitková. Došlo nejen ke sdílení odborných zkušeností, ale také ke vzniku nových kontaktů a posílení mezilidských vazeb mezi zástupci různých regionů a organizací.
Workshop v Ralsku potvrdil, že komunitní práce má klíčový význam pro posilování soudržnosti a odolnosti místních komunit. Účastníci odjížděli s novou energií, inspirací i konkrétními nápady na další kroky ve své lokalitě.
Akce se koná za finanční podpory Evropského sociálního fondu prostřednictvím Operačního programu Zaměstnanost plus v rámci projektu „Podpora územního rozšíření a metodického rozvoje komunitní práce v území s koncentrací sociálního vyloučení (KP)“, registrační číslo projektu: CZ.03.02.02/00/22_004/0000341.