Odkaz na FacebookOdkaz na oficiální kanál YouTubeOdkaz na web Úřadu Vlády


Aktuality

Výzkum: Privatizace 16 domů v Duchcově přivede desítky lidí pod hranici životního minima

Tisk E-mail

Praha, 22. února 2012 (Aktualizováno 1.3.2012) - Situace obyvatel šestnácti bytových domů v jižní části města Duchcov se v případě jejich privatizace do rukou soukromníků může výrazně zhoršit. A nebo náklady za zvýšené nájemné v rozmezí jednoho až dvou milionů korun ročně ponese stát prostřednictvím prostředků na zajištění životního minima dávek hmotné nouze. Dokládá to podrobný výzkum, který nechala zpracovat vládní Agentura pro sociální začleňování.


„První výsledky tohoto podrobného výzkumu jsme v minulém týdnu představili vedení města a dnes je budou mít k dispozici zastupitelé jako podkladový materiál pro zítřejší rozhodování o definitivní privatizaci domů v jižním Duchcově," říká ředitel Agentury pro sociální začleňování Martin Šimáček.

Zpráva vznikala ve druhé polovině ledna a při jejím vzniku byly provedeny rozhovory s téměř 90 procenty zástupců 48 v současnosti obývaných domácností. „Domácnosti žijící pod hranicí životního minima tvoří již nyní třetinu obyvatel prodávaných bytů. Plánované zvýšení nájemného od nových majitelů pod tuto hranici přivede dalších tři až šest rodin. V těchto domech tak dojde k citelnému navýšení koncentrace chudoby, kdy pod hranicí životního minima bude žít téměř polovina jejich obyvatel," říká autor výzkumu Štěpán Ripka.

Zároveň se dá předpokládat výrazné zvýšení nákladů pro stát. Ten bude po zvýšení nájmů více přispívat domácnostem na dosažení životního minima (845 304 Kč ročně v případě zvýšení o 50 procent, 1 157 472 Kč v případě zvýšení o sto procent). Další náklady budou představovat zvýšené výdaje pro více rodin v hmotné nouzi (288 036 Kč ročně v případě zvýšení o 50 procent, 721 272 Kč v případě zvýšení o sto procent).

Studie upozorňuje i na zhoršení situace dětí, které v privatizovaných domech žijí. Následkem jejich prodeje se do chudoby nově propadne 5 až 10 dětí a další z nich zažijí citelný sociální propad.

Agentura pro sociální začleňování již od loňského roku upozorňovala na možné negativní důsledky prodeje bytů v jižním Duchcově soukromým majitelům. Ten se spolu se zamítnutím všech plánovaných návrhů Agentury stal důvodem k ukončení spolupráce Agentury s městem, ke kterému došlo na konci ledna tohoto roku.

Aktualizace 1.3.2012: O definitivním prodeji šestnácti domů budou rozhodovat zastupitelé Duchcova na mimořádném jednání zastupitelstva ve čtvrtek 1. března od 16 hodin.

Ke stažení:

- Zmapování sociální situace domácností v městských bytových domech v Duchcově (Ripka, Š.,2012) (pdf; 2.23 MB)

Více informací:

Martin Šimáček, ředitel Agentury pro sociální začleňování
Tel.: 777 787 974, Mail: Tato emailová adresa je chráněna před spamboty, abyste ji viděli, povolte JavaScript

Související:
- Agentura upozorňuje na rizika spojená s privatizací městských domů v Duchcově (10.11.2011) 


Přihlašte se k odběru novinek

Archiv aktualit ASZ
Inspirace

Napsali o nás


//]]>