Odkaz na FacebookOdkaz na oficiální kanál YouTubeOdkaz na web Úřadu Vlády


Aktuality

Vláda se seznámila s plánem na řešení nepokojů v regionech

Tisk E-mail

Praha, 3.4. 2013 - Vláda dnes dostala informace o přípravě plánu, podle kterého by stát měl zasáhnout v regionech, v nichž roste napětí a objeví se sociální nepokoje.


Seznam opatření, díky nimž se má v problematické oblasti zvýšit bezpečnost a lidé mají třeba dostat práci, začal vznikat po konfliktech na Šluknovsku z roku 2011. Postup má koordinovat sedmičlenná komise pod vedením vládní zmocněnkyně pro lidská práva.

Situace na Šluknovsku se vyhrotila předloni začátkem léta. Přispělo k tomu několik incidentů mezi Romy a ostatními obyvateli. V severočeských městech se pak konaly protiromské demonstrace a protestní pochody. Policie měla v regionu posily. Podle loňské zprávy pro vládu, kterou vypracovala její agentura pro sociální začleňování, ministerstva, policie a úřady neřešily nepokoje koordinovaně a nebyly na krizi připraveny. Neklid panoval i loni na Břeclavsku poté, co chlapec tvrdil, že ho zranili Romové. Úraz si ale způsobil sám.

Kabinet zmocněnkyni uložil, aby vytvořila a vedla koordinační tým. Ten vznikl loni v prosinci. Tvoří ho sedm členů, jsou jimi náměstci ministrů práce, školství, vnitra, průmyslu a pro místní rozvoj a šéf vládní agentury. Kroky jednotlivých resortů se tak mají provázat, aby se situace v problematické oblasti co nejrychleji uklidnila.

Podle plánu pro okamžitou pomoc vládní agentura upozorní zmocněnkyni a ministerstvo vnitra na hrozící konflikty v některém regionu. Agenturní pracovníci situaci na místě vyhodnotí. Pak se sejde komise a navrhne postup. Mezitím policie podle potřeby začne podnikat kroky k zajištění pořádku a bezpečnosti.

Podle plánu by ministerstvo vnitra třeba mělo doporučit zřízení postu asistenta prevence kriminality, zlepšení veřejného osvětlení či zavedení kamerového systému. Na tyto návrhy by mělo také najít případně finance. Ministerstvo práce má vyčlenit z peněz na aktivní politiku zaměstnanosti potřebnou částku ke zřízení míst veřejně prospěšných prací či společensky účelných pracovních míst. Zaměřit se má i na vyplácení dávek a jeho kontrolu. Navrhnout by také mělo, jaké sociální služby by se mohly zavést. Bude na ně hledat peníze.

Ministerstvo školství by mělo posílit projekty pro volný čas, z rezerv zaplatit asistenty pedagogů či školní psychology. Resort místního rozvoje zas posoudí možnosti využít na řešení situace peníze z evropských fondů. Agentura připraví také návod, jak mají úředníci v médiích o problému mluvit, aby ho nezhoršovali. Koordinovat bude rovněž jednání s radnicemi.

Zprávu vydala zpravodajská agentura ČTK 2. dubna 2013.

Související:

- Vláda zřídila pracovní skupinu pro řešení krizí v regionech (29.8.2012)
Evaluace postupu orgánů veřejné správy při řešení eskalace napětí ve Šluknovském výběžku v období od června do listopadu roku 2011 (ASZ, 2012)Přihlašte se k odběru novinek

Archiv aktualit ASZ
Inspirace

Napsali o nás


//]]>