Odkaz na FacebookOdkaz na oficiální kanál YouTubeOdkaz na web Úřadu Vlády


Aktuality

Videomedailony z Agentury: Frýdek-Místek - Co dělá zdravotně-sociální pomocnice?

Tisk E-mail

Praha, 4.8.2015 - Město Frýdek-Místek jako jedno z prvních v republice začalo využívat služeb zdravotně-sociální pomocnice.

Radnice ve Frýdku-Místku zaměstnala jako jedna z prvních v Česku zdravotně-sociální asistentku pro vyloučené lokality. Ta se zaměřuje na zdravotní situaci obyvatel sociálně vyloučených lokalit – stará se o těhotné, doprovází lidi k lékaři, pomáhá při komunikaci se zdravotními pojišťovnami.

V rámci spolupráce s Agenturou pro sociální začleňování a strategického plánu sociálního začleňování vzešla ve Frýdku-Místku potřeba zaměřit se podrobněji na zdravotní situaci obyvatel ubytoven a sociálně vyloučených lokalit. Město se proto rozhodlo rozšířit úvazek stávající terénní sociální pracovnice. Ta se v rámci tohoto rozšířeného úvazku může samostatně věnovat zdravotní problematice jako takzvaná zdravotně sociální pomocnice.

 

Pomáhá tak klientům, se kterými pracuje s řešením řady problémů, které se týkají jejich zdraví. Obyvatelé sídliště Válcovny plechu například často nemohou sehnat doktora. Někteří se obávají kontaktu s institucemi, včetně lékařů. Zdravotně-sociální pomocnice má jejich větší důvěru a pomáhá jim řešit řadu situací jako prostředník, pomáhá jim orientovat se ve vyhláškách a nařízeních pojišťoven.

Přístup k lékařské péči lidem z vyloučené lokality také často komplikují dluhy u zdravotní pojišťovny. V takových případech se asistentka snaží pomoci klientům dojednat splátkový kalendář. Další oblastí její práce je osvěta mezi budoucími matkami. Chystá přednášky pro ženy a dívky na téma antikoncepce, plánované rodičovství, příprava do porodnice a na porod, kojení, péče o dítě. Je v kontaktu i s dětskými lékaři a připomíná svým klientům termíny očkování a preventivních prohlídek. Věnuje se i oblasti závislostí a užívání drog.
Zdravotně-sociální pomocnice zatím není oficiálně registrovanou sociální službou. Úkony spojené s oblastí zdraví mohou v rámci svých zakázek s klienty vykonávat terénní sociální pracovníci. Přesto může být výhodné ustavit pro tuto oblast samostatnou pozici.

Dlouhodobější zkušenost s prací zdravotně-sociálních pomocníků má i organizace DROM.

http://www.drom.cz/cs/drom-romske-stredisko/socialni-sluzby/zdravotne-socialni-pomoc/

http://www.drom.cz/cs/drom-romske-stredisko/socialni-sluzby/zdravotne-socialni-pomoc/co-nabizime/


Přihlašte se k odběru novinek

Archiv aktualit ASZ
Inspirace

  • Nebát se tančit

    Video o tom, jak romská dívka z mosteckého Chánova, díky podpoře svého okolí, dokončila SŠ a má v plánu přihlásit se na VŠ.…

    Číst dále ...

Napsali o nás


//]]>