Odkaz na FacebookOdkaz na oficiální kanál YouTubeOdkaz na web Úřadu Vlády


Aktuality

Ve Štětí se daří stabilizovat vyloučené lokality

Tisk E-mail

Štětí, 15.10. 2014 - Členové Lokálního partnerství Štětí hodnotili, co se ve městě za poslední rok podařilo vykonat v oblasti sociálního začleňování.


Setkání skupiny, kterou zde založila vládní Agentura pro sociální začleňování, se na začátku října zúčastnilo 40 lidí. Mimo jiné zde zaznělo, že ve městě se daří oddlužovat lidi, nacházet uplatnění i pro dlouhodobě nezaměstnané, zvyšovat kvalitu bydlení, zlepšovat čistotu i bezpečnost objektů a jejich okolí, nadchnout děti a mládež pro pestrou skladbu kroužků a zapojovat obyvatele vyloučených lokalit do jejich postupné proměny.

Na potřeby občanů reagujeme například podporou činnosti Otevřeného klubu mládeže, komunálních služeb města, které využívají veřejně prospěšných prací, Správy bytů a nemovitostí. Zřídili jsme také dlouhodobě žádanou pozici školní psycholožky pro základní školy," říká místostarosta Štětí Miroslav Andrt. „Město také podporuje služby poskytované neziskovými organizacemi Romano Jasnica, Naděje či K-centrum Litoměřice. Tyto organizace se zabývají například prevencí v oblasti drog a nebo problémy v občanském soužití. Jejich činnost předchází rozvratům rodin, které dopadají nejvíce na děti, a podporují ty, kteří se snaží opustit past zadlužení a hledají zaměstnání," dodává místostarosta Andrt.

V uplynulém roce se ve Štětí mimo jiné uskutečnila akce městské policie s názvem Stop lhostejnosti, která se zaměřila na pocit bezpečí a prevenci sociopatologických jevů. Důležitou roli při přípravě žáků na další vzdělávací a později i pracovní kariéru hraje znovuotevřený přípravný ročník. Motem setkávání nájemníků je lepší bydlení. Cílem společných setkání bylo hledání možností, jak zlepšit prostředí v objektech ubytovny a domech se sociálním nájemným i jejich okolí. Účastníci setkání navrhovali potřebné změny i to, jak by se mohli sami zapojit do jejich provedení. Mezi tématy setkávání byly i: úklid a úpravy veřejných prostranství, cizí osoby v objektech, kompetence nově zřízených domovníků nebo zázemí pro trávení volného času dětí.

Na řadě aktivit se podílí i odbor sociálních věcí města Štětí. „Kromě klasické agendy zajišťujeme i provoz Otevřeného klubu mládeže. Ten například výborně reprezentuje taneční kroužek Somnakune Luluďa, který již nasbíral ocenění na mnoha soutěžích. Úspěšný je také projekt s názvem S chutí k toleranci, proti rasismu. Odbor také koordinuje spolupráci více než desítky dalších partnerů," uvádí pracovnice odboru Pavla Lípová.

„Za rok a půl spolupráce s městem i dalšími partnery ve Štětí se podařila řada kroků, které mohou být dobrým příkladem i pro další města. Zásadní podle mě je, že se řada místních lidí se neveze na vlně předsudků a mýtů a mají zájem problémy řešit a nehrát pouze na populistickou notu. Důležité také je, že se daří spolupráce širokého spektra partnerů – školami počínaje, přes příspěvkové organizace, příslušné úřady, bezpečnostní složky, zaměstnavatele, neziskové organizace a řadu dalších," hodnotí spolupráci lokální konzultant Agentury pro sociální začleňování Karel Straka, který má koordinace spolupráce ve Štětí na starost.


Přihlašte se k odběru novinek

Archiv aktualit ASZ
Inspirace

Napsali o nás


//]]>