Odkaz na FacebookOdkaz na oficiální kanál YouTubeOdkaz na web Úřadu Vlády


Aktuality

Ve Frýdku-Místku řeší sociální začleňování

Tisk E-mail

Doučování v ubytovně na Sokolské ulici. Doučování v ubytovně na Sokolské ulici.

Frýdek-Místek, 17.7.2014 - Pokračuje spolupráce frýdecko­místeckého magistrátu s vládní Agenturou pro sociální začleňování. První výsledky, které mají zlepšit život lidí z vyloučených lokalit, jsou na světě.Nemají práci, žijí ve vyloučené lokalitě a potýkají se s dluhy. Jak z bludného kruhu ven? Tuzemským městům pomáhá specializovaná vládní agentura, která chce také bránit růstu napětí mezi minoritou a většinovou společností. Ve Frýdku­Místku působí Agentura pro sociální začleňování už skoro rok.

Zaměřuje se na vzdělávání a volný čas, bydlení i zaměstnanost. Spolu s neziskovým sektorem a úřady třeba chtějí mládež v nízkoprahových klubech naučit, jak se nedostat do dluhové spirály, nebo také zkvalitnit péči o ohrožené děti ve městě.

Podle lokální konzultantky Marcely Bužgové si vládní agentura na začátku spolupráce nechala zpracovat výzkum, který detailně popisuje stav sociálního vyloučení ve Frýdku­Místku. „Práce agentury je v prvním roce zaměřena především na koordinace vzniku strategického plánu, přesto se také podařilo iniciovat či podpořit řadu aktivit," poznamenává Marcela Bužgová.

Příklad? Třeba v ubytovně v Sokolské ulici vznikl v únoru prostor pro doučování dětí ze sociálně slabých rodin. „Zpočátku se do projektu doučování zapojovalo hodně dětí. Nebyla výjimka, že se sešlo i třeba sedmnáct až dvacet dětí. Jednalo se však spíše o děti předškolního věku," přibližuje Gabriela Slívová z frýdecko­místeckého Dobrovolnického centra ADRA, které dětem s doučováním pomáhá. Postupně proto začali pouštět jen školáky.

„Trochu jsme se báli, že zájem z jejich strany nebude příliš velký, nakonec si děti zvykly a do třídy si nosily vždy aktovky a měly úkoly," dodává Gabriela Slívová s tím, že pravidelně chodilo zhruba osm dětí. Protože ve třídě bylo vždy pět dobrovolníků, přístup k dětem mohl být hodně individuální. Plánují, že od září budou v doučování pokračovat. Podobných projektů má vzniknout více i díky spolupráci agentury se zástupci neziskového sektoru, magistrátu, úřadu práce a škol a také s policisty a strážníky. Na podzim se ve Frýdku-Místku počítá se spuštěním projektu, který sociálně vyloučeným lidem pomůže s uplatněním na trhu práce. Frýdecko­místecký magistrát si však zatím netroufá odhadnout, jestli bude spolupráce s agenturou pro město přínosem.

Jednotlivé cíle, které mají zlepšit kvalitu života obyvatel ve vyloučených lokalitách, se totiž začnou naplňovat teprve od září. „Na hodnocení spolupráce s Agenturou, která do této spolupráce přináší své zkušenosti z jiných lokalit po celé republice a také jisté možnosti získávání dotací na realizaci některých záměrů strategického plánu, je tedy ještě brzy," tvrdí náměstek primátora Libor Koval. Spolupráci s vládní agenturou má trvat tři roky, frýdecko­místeckou kasu nijak nezatěžuje.

Lukáš Morys

Článek byl uveřejněný 17. července 2014 ve Frýdecko-místeckém a třineckém deníku.

 


Přihlašte se k odběru novinek

Archiv aktualit ASZ
Inspirace

Napsali o nás


//]]>