Odkaz na FacebookOdkaz na oficiální kanál YouTubeOdkaz na web Úřadu Vlády


Příklady dobré praxe

V Odrách pomáhají dlouhodobě nezaměstnaným sociální podniky

Tisk E-mail

Takzvané sociální podnikání se nemusí týkat jen mentálně nebo tělesně postižených, ale i lidí, kteří nemohou dlouhodobě najít zaměstnání. V sociální firmě získají tito lidé pracovní návyky i kvalifikaci a pak mohou postoupit na další pracovní pozice.


„Sociální podnikání ještě není v České republice příliš rozšířeno, situace se ale začíná měnit,"
řekl na podzim ředitel Agentury pro sociální začleňování Martin Šimáček. Právě některé firmy v Odrách se rozhodly jít tímto směrem a začaly zaměstnávat dlouhodobě nezaměstnané lidi s nízkou kvalifikací. Jedna z oderských sociálních firem se jmenuje Stavzem a zaměřuje se především na stavební práce. „Firma vznikla v roce 2009. V té době už jsem měl vyhlídnutý dotační program z Operačního programu Lidské zdroje a zaměstnanost. Díky dotaci, kterou se nám podařilo na druhý pokus získat, jsme zaměstnali tři lidi z cílové skupiny – tehdy to byli Romové," popsal začátky svého sociálního podnikání Lukáš Bršťák, majitel firmy.

Po dvou letech však dotační program skončil a Lukáš Bršťák přemýšlel, jakým směrem se bude jeho firma rozvíjet dále. „Minulý rok jsme vyplnili chystáním dalšího projektu. Chtěli bychom rozjet technické služby, už máme nějaké informace od měst, obcí i místních firem, že by o to měly zájem. Tím by se nám rozšířila cílová skupina i na zaměstnání dalších lidí," uvedl šéf Stavzemu s tím, že nyní má firma jedenáct zaměstnanců a pomalu se rozvíjí. Od března totiž čerpají novou dotaci a momentálně opravují drůbežárny ve Vražném.

Právě od března pracuje ve firmě Stavzem Roman Ferenc, který práci nemohl najít velmi dlouho. Své zaměstnání si nemůže vynachválit, práce ho baví a je tam spokojený. „Nemohl jsem nic sehnat. Bydlel jsem v Bruntále a pak jsem se přestěhoval do Oder. Majitel penzionu, kde teď bydlím, mi tuhle práci zařídil," prozradil Novojičínskému deníku Roman Ferenc a dodal, že má půlroční dceru, a tak je rád, že jí může něco koupit. „To se nedalo, platit nájem a ještě něco koupit dceři," povzdechl si na závěr pan Ferenc.

Dalším sociálním podnikem, který v Odrách funguje, je AC AERO, jež se zaměřuje na několik oblastí, jako jsou například úpravy zahrad a sadů, údržba zeleně, vyrábí hřiště pro děti, seniory i pro nevidomé. Její majitel Jakub Mateicius přiblížil to, jak jeho firma vznikla.

„Nějakou dobu jsem pracoval v chráněné dílně Gerlich Odry. Později jsem se dozvěděl, že existuje výzva, která byla pro nově vznikající firmy, které by zaměstnávaly lidi hůře uplatnitelné na trhu práce," řekl Jakub Mateiciuc s tím, že trvalo dva roky, než se firmu podařilo rozběhnout. AC AERO se zavázalo, že bude zaměstnávat minimálně šest lidí z romského etnika, v létě jich však zaměstnávalo i dvanáct. „Někdy to ale bylo náročné. Za dva roky, co tu firmu máme, mi tam tři lidi zůstali stabilně a na těch dalších třech pozicích se během té doby vystřídalo šestadvacet lidí," podotkl Mateiciuc. Jeho zaměstnanci pomáhají stolařům, případně dělají jednodušší práce, třeba kopou, sadí, sečou trávu či betonují. „K poslednímu dni roku2012nám dotace vypršela, od ledna tak fungujeme jako klasická firma, bez dotace. Dál se však snažíme zaměstnávat lidi z romského etnika, ale už v menším měřítku," řekl dále Jakub Mateiciuc a dodal, že nyní jeho firma opravuje objekt Katovny v Odrách a chystá se stavět dětské hřiště v Hlučíně.

Vladimír Kružík z Agentury pro sociální začleňování Deníku sdělil, že v Odrách nyní vzniká organizace Vzájemná důvěra, která má řešit návazné problémy zaměstnanců těchto firem. „Pokud se nám podaří získat dotaci, budou mít lidé, kteří pracují v sociálních firmách na Odersku, i takovou servisní organizaci, která s nimi bude pracovat po sociální stránce," informoval Vladimír Kružík. Tato organizace by mohla vytypovávat vhodné zaměstnance, radit jim třeba ve finanční oblasti a pomáhat jim také řešit jejich problémy. Na Odersku je totiž mnoho zadlužených nezaměstnaných, jež své problémy neumí řešit. Jakub Mateiciuc vznik podobné organizace vítá. „Zaměstnanci na nás totiž často přenášeli své rodinné, finanční či osobní problémy a bylo to velmi náročné," dodal na závěr.

Simona Mikšová

Článek vyšel 13. června 2013 v Novojičínském deníku.


Přihlašte se k odběru novinek

Archiv aktualit ASZ
Inspirace

Napsali o nás


//]]>