Odkaz na FacebookOdkaz na oficiální kanál YouTubeOdkaz na web Úřadu Vlády


Napsali o nás

Tajemník Žlutic Ondřej Fábera: Dali jsme lidem možnost zapojit se do rozhodování

Tisk E-mail

Žlutice, 1. 11. 2016 - „My jsme projekty nikdy nezaměřili výlučné pro Romy nebo výlučně pro Neromy,“ říká tajemník městského úřadu ve Žluticích Ondřej Fábera, který se už pět let se svými spolupracovníky snaží měnit život obyvatel malého města v Karlovarském kraji k lepšímu. Jaké kroky se dvouapůltisícovým Žluticím na započaté cestě stát se „ dobrou adresou,“ osvědčily, se ho ptali absolventi mediálního tréninku pro budoucí romské novináře.

Jak jste se rozhodli sociální situaci ve městě řešit?
Znal jsem fungování Agentury pro sociální začleňování, takže jsem navrhl, aby s ní město začalo spolupracovat. Tento návrh získal po nějakém jednání většinovou podporu v celém zastupitelstvu. S Agenturou jsme začali spolupracovat od roku 2013. Byla to doba poměrně vypjatá, protože se zrovna v sousedních městech Teplá a Toužim řešila problematika komunitních center a vrcholily zde protiromské nálady. Čili my jsme se snažili vzít si z toho nějaké ponaučení a postupovali jsme maximálně otevřeně. To znamená, že jsme tak trochu i provokovali občany k diskuzi, ale díky tomu byli od začátku zapojeni do rozhodování a plánování.

Čím jste ve městě začali?
Jedním z těch prvních a stěžejních projektů bylo vytvoření míst asistentů prevence kriminality (APK). Povedlo se nám na základě výběrového řízení zaměstnat romsko-českou dvojici Martina a Lenku ─ to si myslím, že bylo docela dobře vyvážené. Dále jsme taky realizovali jiné projekty v rámci strategického plánu sociálního začleňování, který od té doby máme.

Zmínil jste protiromské nálady v sousedních městech. Jak se projevovaly?
Zdejší komunity jsou vlastně pro Českou republiku typické ─ naštěstí jsme tady nikdy neměli otevřené projevy nenávisti a podobně, ale je tu přítomen takový ten latentní český rasismus. V době, kdy jsme začali uvažovat o spolupráci s Agenturou, se v nedaleké Toužimi konalo referendum, protože se totálně zprofanovala otázka komunitního centra. A posléze se toto referendum konalo i v Teplé. Obě města jsou od sebe i od nás vzdálena zhruba 15 km. I když naše romská komunita není zdaleka tak velká jako ta v Teplé a Toužimi.

Říkal jste, že jste si z příkladu událostí v Teplé a Toužimi vzali ponaučení, jaké?
My jsme projekty nikdy nezaměřili výlučně pro Romy nebo výlučně pro Neromy. Vždycky jsme k tomu přistupovali komunitně, takže jsme si zprvu i vyslechli svoje. Třeba na veřejném zasedání zastupitelstva, které schvalovalo spolupráci s Agenturou, dostali lidé šanci říct své názory, a také díky tomu vzali tuto spolupráci na vědomí. Od té doby bych řekl, že se atmosféra výrazně zlepšila. Ale také třeba tady na radnici nikdy nebyl zaměstnán žádný Rom, nepočítám-li ty v technických službách. V případě asistenta prevence kriminality Martina jsme to brali také jako příležitost vytvořit pozitivní příklad, aby to už nebyl ten bezejmenný Rom, ale Martin, kolega. Nebo další příklad, každoročně pořádáme Žlutickou pouť a dříve bylo nemyslitelné, že by tu vystoupila romská kapela. To se chvíli po zahájení spolupráce s Agenturou podařilo a bylo to širokou veřejností přijato velmi pozitivně, takže já vidím, že se stihl udělat kus dobré práce.

Město Žlutice chce být plnohodnotným místem pro všechny, kteří zde žijí a tráví svůj volný čas. Jak toho chcete dosáhnout?
Rádi bychom, aby město bylo považováno za dobrou adresu, to znamená, že se změní přístup lidí k tomu městu. Přes vztah obyvatel k městu se snažíme lidi tady udržet a přilákat další. Když se tu budou cítit dobře, budou tady přátelské vztahy a budou mít tady za co žít, tak tu budou i rádi žít.

redakčně zkráceno, plná verze článku na http://www.romea.cz/cz/zpravodajstvi/tajemnik-zlutic-ondrej-fabera-dali-jsme-lidem-moznost-zapojit-se-do-rozhodovani


Přihlašte se k odběru novinek

Archiv aktualit ASZ
Inspirace

Napsali o nás


//]]>