Odkaz na FacebookOdkaz na oficiální kanál YouTubeOdkaz na web Úřadu Vlády


Roudnice má pravidla přidělování obecních bytů

Roudnice nad Labem má jasná pravidla pro přidělování městských bytů, která jí dosud chyběla. Mimo jiné z pravidel vyplývá, kdo a za jakých podmínek může získat krizové ubytování v azylových domech, kdo v sociálních bytech nebo v běžných nájemních bytech.
Uvedeno v Napsali o nás

Agentura pro sociální začleňování na konci června opustí Roudnici

Praha, 3. února 2011 – Vládní Agentura pro sociální začleňování v romských lokalitách na konci června tohoto roku opustí Roudnici nad Labem. Rozhodli o tom včera na zasedání členové Monitorovacího výboru Agentury.

Uvedeno v Napsali o nás

Hledáš si práci, chováš se slušně? Získáš lepší bydlení. A naopak

Roudnice zavádí nová pravidla pro soužití s romskou menšinou. Vznikne pět úrovní bydlení od ubytovny po byty, spořádaní lidé získají ty lepší, problémoví horší. A podle zásluh mohou systémem stoupat i klesat.
Uvedeno v Napsali o nás

MF DNES: „Romové, odejděte z domů“

Radnice rozprodala domy na Masarykově ulici, kde bydlí sociálně slabí. Soukromá firma ukončila nájmy a lidé nemají kam jít. Problém musí řešit město. Je to takový začarovaný kruh.

Roudnice nad Labem - Bylo to malé roudnické ghetto. Ve třech domech na třídě T. G. Masaryka žilo ve 40 bytech přes 200 lidí. Většinou šlo o Romy. Někteří neplatili za vodu, elektřinu ani nájem. Málokdo se staral o pořádek, takže odpadky se hromadily kolem popelnic i na chodbách domů. Hluk a nepořádek nebo bandy výrostků „z Masaryčky" obtěžovaly okolí. Dnes v domech, z nichž některé mají zazděná přízemí, zůstala sotva polovina obyvatel. Během letošního roku pak odejde i zbytek. Město totiž budovy prodalo soukromé společnosti, která se chystá do tří let bytové domy opravit. Začne již v březnu. Problémy z Masarykovy třídy ale nezmizely, jen se změnily.

„Nevíme, co s námi bude. Nikdy jsme nic nedlužili, ale od listopadu nemáme nájemní smlouvu. Nikdo nám nic neřekne," stěžuje si Renata Kašparová na komunikaci s novým majitelem domů.

Petice: Romy tu nechceme Paní Kašparová je řečí Roudničanů z okolí „bílá", její druh Robert Horváth „cikán". Ostatně i on sám o sobě takhle mluví. Rodiče dvou dětí tvrdí, že právě kvůli tomu nemohou sehnat jiné bydlení, Romovi prý nikdo byt nepronajme. „To se kvůli tomu máme rozejít, aby byla sama s dětmi a spíš sehnala byt? Přitom jsme nikdy nedlužili, já mám pořád práci," zlobí se Horváth. A paní Kašparové se nelíbí, že by měla jít bydlet mimo Roudnici. „Kdybych byla sama, je mi to jedno. Ale máme dvě děti. Kluk chodí do školy, učí se dobře. Když začne chodit jinam, bude mít problémy," vysvětluje mladá žena a ukazuje chlapcovo vysvědčení s jedinou dvojkou mezi samými jedničkami.

Diktují si podmínky Na přístup města a nového majitele domů, společnosti BIALBI Bytové domy, si stěžují i další nájemníci. Kritika ale zaznívá i z opačné strany. „Některé věci popisují tak, jak se jim to hodí," shodli se roudnický místostarosta Luboš Matek a jednatelka BIALBI Hana Lukešová. „Jedna z největších křiklounek, která má pravomocné rozhodnutí soudu o vyklizení bytu bez náhrady, odmítla holobyt v Roudnici zajištěný sociálním úřadem. Naší firmě dluží 35 tisíc a odsouhlasila vystěhování do bytu u Roudnice. Nadiktovala si ale, jak jej chce vymalovat. A když jsme jí vyhověli, tak se vystěhovat odmítla," popsala své zkušenosti Lukešová. Hlavní kritiku, že město se chce zbavit starostí s problémovými občany, radnice odmítá. „My tyhle lidi nechceme dostat mimo Roudnici. Ale problém je v tom, že ty domy se musí opravit. To nejde, když tam bydlí," vysvětlil místostarosta města Luboš Matek.

Musí se starat sami Náhradní byty dostaly od města jen tři rodiny. Až opravy skončí, budou se podle dohody s novým majitelem domů moci vrátit. „Vybrali jsme nájemníky, kteří podle nás mohou žít v obecních bytech. Více Romů tam ale umisťovat nechceme, to říkám upřímně. Protože nechceme opakovat stejnou chybu, jaká se stala na Masaryčce," dodal Matek. Podle něj může město pomoci s bydlením ještě několika rodinám, pokud nejsou dlužníky a jejich děti chodí do školy. Ostatní nájemníci by se ale měli o své bydlení začít starat sami, stejně jako to dělá většina ostatních lidí.

Trojice domů na Masaryčce bývala slušnou adresou. Před dvaceti lety tam ale radnice začala stěhovat sociálně slabé z domů v centru města, které se v privatizaci vracely původním majitelům. Zároveň ale radnice prodala většinu svých bytů ve městě. V bytech II. kategorie naMasarykově třídě se tak postupně soustředili i problémoví nájemníci nebo lidé s nízkými příjmy.

Ghetta jsou v celém kraji Složitou situaci chce městu pomoci řešit vládní Agentura pro sociální začleňování. Ta v kraji již působí v Ústí nad Labem, Litvínově a Mostě, kde radnice také již roky řeší problémy vybydlených domů a vznikajících nových ghett. „Nemáme kompetence někomu něco nařizovat. Ale umíme připravit projekty a zajistit podporu ze strukturálních fondů. Umíme poradit, ukázat řešení, ale budeme kritizovat, pokud se ukáže, že by měli zůstat bez bydlení třeba lidé, kteří normálně platí nájem," popsal ředitel agentury Martin Šimáček. Agentura se nejvíce obává následků rozhodnutí zastupitelstva města o prodeji domů v Masarykově ulici, které se dá vysvětlit i tak, že se radnice zbavila svých vlastních potíží. Agentura se proto obrátila na obecně prospěšnou organizaci Otevřená společnost a nechala si od ní vypracovat analýzu. Zpráva ukazuje různé varianty dalšího vývoje a také popisuje jejich výhody nebo hrozby.

Například vystěhování obyvatel do jiných měst či vesnic by problém jen přesunulo jinam. Je také pravděpodobné, že lidé, kteří odejdou, se za pár měsíců do Roudnice stejně vrátí.

Někteří nájemníci se už ale opravdu vystěhovali jinam. Mnozí místní pak tvrdí, že společnost BIALBI nabízí lidem 50 nebo 70 tisíc, aby si sami našli bydlení mimo město. A firma to nepopírá. „Někteří dostali řádově nižší částky a uvedli, že buď jdou k příbuzným, a to imimo Roudnici, nebo chtějí do Prahy. Pokud vím, tito nájemci neměli malé děti," reagovala Lukešová.

Jisté také je, že radnice podporu agentury vítá, ale zatím je z nekonkrétních plánů spíš nervózní. „Každá pomoc nebo rada je dobrá. Ale bylo by lepší, kdyby agentura nabídla plán, který už někde funguje," upozornil Matek.

Další projet pro neplatiče Přáním agentury je, aby se Roudnice vydala cestou, jež v řadě zemí funguje. Jde o takzvané „postupné" bydlení, s kterým se v Česku teprve začíná. Podle tohoto modelu by ve městě měly vzniknout tři úrovně bydlení. První je nouzové, pro lidi, kteří se ocitnou na „sociálním" dně. Jde například o holobyty, ubytovny, azylové domy. Druhou úrovní je bydlení na omezenou dobu se sociálními službami, dohledem úředníků, doučováním pro děti. A třetí úroveň je běžný byt, kde je zvykem platit nájem a vydělávat si na něj prací.

Běžné byty by se podle Matka v Roudnici našly. Problém je ale s prvními dvěma stupni. „To chceme řešit třeba stavbou nové ubytovny," říká místostarosta. Na ubytovnu, která by nabízela i sociální pomoc nájemníkům, už dokonce existuje projekt. Agentura městu slibuje, že pomůže získat dotaci na její stavbu. Ta ale začne v nejlepším případě příští rok. A lidé z Masarykovy třídy musí pryč nyní.

Tomáš Kassal

Článek byl uveřejněn 6. února 2010 v deníku MF DNES - Severní Čechy.

Uvedeno v Napsali o nás

Přihlašte se k odběru novinek

Archiv aktualit ASZ
Inspirace

Napsali o nás


//]]>