Odkaz na FacebookOdkaz na oficiální kanál YouTubeOdkaz na web Úřadu Vlády


Napsali o nás

Štětí se pustilo do boje za lepší budoucnost. Trápí ho dluhy

Tisk E-mail

Štětí, 3.11.2014 - Ve městě téměř dva roky působí Agentura pro sociální začleňování. Největším problémem města je podle ní předluženost jeho obyvatel.

 

Vysoká kriminalita ve městě, stále více lidí padajících do dluhové pasti, problémy s narkomany. To byly hlavní důvody, proč štětská radnice začala v roce 2013 spolupracovat s Agenturou pro sociální začleňování. Po necelých dvou letech se ukazuje, že spolupráce je úspěšná.

Své působení ve městě v říjnu hodnotila pracovní skupina Lokálního partnerství Štětí, kterou zde vládní agentura zřídila. „Členové skupiny se shodli na tom, že se ve Štětí daří zbavovat lidi dluhů, nacházet uplatnění i pro dlouhodobě nezaměstnané či zvyšovat kvalitu bydlení," říká lokální konzultant Agentury pro sociální začleňování Karel Straka.

Úspěchem je podle Straky i to, že se postupně daří zapojovat obyvatele vyloučených lokalit do jejich proměny. Potvrzuje to i místostarosta Štětí Miroslav Andrt. „Snažíme se lidi aktivizovat, aby jen nestáli s nataženou dlaní. Lidé z ohrožených lokalit například vykopali díry pro lavičky nebo uklízejí v okolí domů," připomíná Andrt s tím, že stavu okolí ubytoven či bytů se sociálním nájemným pomohla také přítomnost domovníků. „Své byty lidé udržovali, ale devastovali společné prostory a okolí domů. Tomu by měli domovníci zabránit," doplnil Andrt. Funkci domovníků město zřídilo letos v létě.

Příklad pro další města

Vládní agentura kladně hodnotila i další preventivní projekty, které se ve Štětí podařilo nastartovat. Patří mezi ně například podpora činnosti Otevřeného klubu mládeže, komunálních služeb města, které využívají veřejně prospěšných prací, ale také zřízení pozice školní psycholožky pro základní školy. „Za rok a půl spolupráce se podařilo mnoho kroků, které mohou být příkladem i pro další města. Zásadní podle mě je, že řada místních lidí má zájem problémy řešit a nehrát pouze na populistickou notu," soudí Karel Straka.

Také radnice si na téměř dvouleté působení agentury ve městě nemůže stěžovat. „Když jsme zvažovali nabídku agentury na spolupráci, bylo krátce po sociálních nepokojích ve Šluknově. Obávali jsme se, že by se něco podobného mohlo dít i u nás," vzpomíná na tehdejší hrozby místostarosta. „Nakolik bude naše spolupráce ve výsledku úspěšná, ukážou až další měsíce a roky. Už nyní se nám ale podařilo mnohé problémy identifikovat a vyřešit," upozorňuje Andrt. Podle něj by navíc vláda měla v příštích letech podporovat v prevenci právě ta města, která s agenturou úspěšně spolupracují.

Přestože se nepříznivé trendy v oblasti drog, dluhů či kriminality ve Štětí daří zpomalovat, vyhráno podle Karla Straky rozhodně není. „Máme dobře nakročeno, pokryli jsme všechny problémy a pracujeme na nich. Tím největším je zejména předluženost obyvatel, na což se pak nabalují další problémy s prací načerno a podobně. Jsou před námi ještě roky práce," připomíná Straka.

Michal Dvořák

Článek vyšel 31. října 2014 v týdeníku 5plus2.


Přihlašte se k odběru novinek

Archiv aktualit ASZ
Inspirace

Napsali o nás


//]]>