Odkaz na FacebookOdkaz na oficiální kanál YouTubeOdkaz na web Úřadu Vlády


Příklady dobré praxe

Sociální začleňování v Česku - nejlepší praxe

Tisk E-mail

Agentura pro sociální začleňování pořádala pod záštitou zmocněnkyně vlády pro lidská práva Moniky Šimůnkové 10. října v Olomouci a 24. října v Praze celostátní konference. Představila na nich nejzajímavější praxe sociálního začleňování v ČR.

 


Konference s názvem „Sociální začleňování v Česku – nejlepší praxe" uspořádala Agentura u příležitosti ukončení tříletého projektu. „Na konferencích jsme představili ty nejzajímavější postupy při řešení problémů spojených se sociálním vyloučením některých obyvatel ze 33 měst, obcí a regionů, ve kterých Agentura dosud působila či působí," shrnuje hlavní část programu konferencí ředitel Agentury pro sociální začleňování Martin Šimáček.

Zástupci jednotlivých měst a organizací i pracovníci Agentury na konferencích podrobně popsali konkrétní aktivity a postupy jako například: systém prostupného bydlení v Litvínově, sociální firmu z Jirkova, která zaměstnává dlouhodobě nezaměstnané, školy v Přerově a v Jáchymově, které získaly prostředky na asistenty pedagogů, školní psychology a sociální pedagogy. Zajímavý byl i příklad z Mostu, kde město vyhradilo deset procent pracovních míst při opravách panelových domů na sídlišti Chanov pro dlouhodobě nezaměstnané, kteří následně získali trvalé zaměstnání a byli vyřazeni z evidence Úřadu práce.

„Úvodní příspěvky ukázaly spolupráci Agentury s městem, kde působí, na příkladu Kutné Hory a fungující spolupráci s krajskou samosprávou a krajskou romskou koordinátorkou v Moravskoslezském kraji," dodává Šimáček.

V závěru konference bylo představeno i hodnocení dosavadní práce samotné Agentury. Konkrétně šlo o výsledky externí evaluace činnosti Agentury ve 20 městech a obcích, s nimiž Agentura spolupracovala od roků 2010 a 2011.

Agentura na konferencích také představila novou Příručku pro obce. Ta se skládá z osmi samostatných brožur a přiloženého DVD. Příručka je podrobný metodickým návodem pro radní a zastupitelé, který názorně popisuje, jak účinně postupovat při sociálním začleňování v obci. Příručka podrobně ukazuje, jak v obci zavést a financovat celkem 45 vybraných opatření napomáhajících k úspěšnému sociálnímu začleňování.

Olomoucká konference měla přes 80 účastníků, pražská konference měla více než 150 zúčastněných.

 

Stáhněte si prezentace

Zde si můžete stáhnout jednotlivé prezentace z obou konferencí:


Přihlašte se k odběru novinek

Archiv aktualit ASZ
Inspirace

  • Nebát se tančit

    Video o tom, jak romská dívka z mosteckého Chánova, díky podpoře svého okolí, dokončila SŠ a má v plánu přihlásit se na VŠ.…

    Číst dále ...

Napsali o nás


//]]>