Odkaz na FacebookOdkaz na oficiální kanál YouTubeOdkaz na web Úřadu Vlády


Inspirace

Pořad ČT 168 hodin: Cesta z ghetta

Tisk E-mail

Reportáž pořadu 168 hodin odvysílaná v neděli 11. 6. 2017 na České televizi přibližuje příběhy dvou romských rodin, které se snaží pomoct své komunitě a být pozitivními příkladem ve společnosti. Podle zprávy o stavu romské menšiny za rok 2016 žije v sociálně vyloučených lokalitách až polovina českých Romů.

 

Právě na severu Čech, jedné z nejchudších částí naší země, našli redaktoři ČT dvě rodiny, které patří do druhé poloviny, o niž vládní zpráva píše.

„Rodiny Emila Horváta i Martina Bajgera jsou mimořádné. Díky své pracovitosti obstály na trhu práce i v nejvíc postižené oblasti severních Čech. Mohou motivovat i ostatní Romy k tomu, aby se začali za svůj osud podobně prát?,“ zaznívá v reportáži.

Podle Emila Horváta, který v reportáži představuje životní příběh své rodiny, nemá největší vliv na životní dráhu rodina, ale prostředí, ve kterém děti s rodiči žijí. „Pokud budu žít v ghettu, a přesto budu mít genetický předpoklady k tomu, že budu inteligentní, tak přesto tím ghettem budu ovlivněn,“ vysvětluje Horváth a dodává: „Pokud bychom rozbili ghetta, rozbili bysme vyloučený lokality, a dali ty slabší lidi mezi skupinu silnějších lidí, který by je byli schopný ovlivnit, to si myslím, že je ten nástroj. Pokud se nám podaří tohleto a nebudeme zvelebovat ghetta, v uvozovkách zvelebovat, ale nechá..., necháme je tam žít pohromadě, tak ničeho nikdy nedosáhnem.“

Celá reportáž pořadu 168 hodin je ke zhlédnutí na www.ceskatelevize.cz/porady/10117034229-168-hodin/217452801100611/video/550766.


Přihlašte se k odběru novinek

Archiv aktualit ASZ
Inspirace

Napsali o nás


//]]>