Odkaz na FacebookOdkaz na oficiální kanál YouTubeOdkaz na web Úřadu Vlády


Aktuality

Moravský Beroun: Zpět do práce? Pomůže agentura

Tisk E-mail

Moravský Beroun, 13.9.2013 - Moravský Beroun chce najít zaměstnání pro Romy i starší lidi. Mohli by pomáhat policistům nebo městu s údržbou.Deset procent, spíše však méně, každopádně Romů není v Moravském Berouně málo a většina je bez práce. Tu v oblasti s více než sedmnáctiprocentní nezaměstnanost, najdou stěží. Pomoci chce Agentura pro sociální začleňování při Úřadu vlády, která společně s radnicí rozjíždí první projekty a dlouhodobě nezaměstnaným, starším lidem a Romům chce dát šanci.

Věnovat se bude i dětem, hlavně jejich vzdělávání a smysluplnému trávení volného času. „Jen se poflakují. Nic pořádného nedělají. Pod vedením obce se jich pár snaží, ale jinak nepořádek a kravál," uvedly Zuzana a Vlaďka, matky malých dětí, jak vnímají soužití s početnou menšinou. „Se starousedlíky nebyly problémy, ale ti, co se přistěhovali – hrůza," komentovali atmosféru senioři, kteří ve středu odpoledne čekali na náměstí, až přivezou čerstvá kuřata. „Hlavně s dětmi by se mělo něco dělat. Vypustí je ven a nikdo se o ně nestará," dodala důchodkyně, která žije v Domě chráněného bydlení. „Je to především o dětech, aby z nich něco bylo a měly lepší vyhlídky," přitakaly třiatřicetiletá Zuzana a osmatřicetiletá Vlaďka. Jména, respektive příjmení zveřejnit nechtěly, protože se obávaly, aby se jejich názor neobrátil proti nim.

Situace je nadějná

I když většina místních neposílá na adresu Romů žádnou chválu, ve městě není takové sociální napětí jako v jiných lokalitách s početnou romskou menšinou. „Situace je slušná. Devadesát procent jsou starousedlíci a to dává velkou možnost domluvy mezi lidmi. Nesmíme však nic zanedbat a situaci se neustále věnovat," uvedl Martin Navrátil z Agentury pro sociální začleňování, která odhaduje, že ve městě žijí nejvýše dvě stovky Romů.

Podle Navrátila není velkým problémem migrace. Do města se v posledních letech přistěhovalo do pěti romských rodin. „Ano, místní si myslejí, že je to více, ale není. Odrostly děti starousedlíků a jsou více vidět," vysvětloval.

Naději dávají i počty nezaměstnaných z řad Romů. „Není to devadesát procent, jak se obecně udává. Přesněji to ještě nevíme, ale tak dramatické to rozhodně není. Přes padesát procent to ale bude," uvedl pracovník agentury, která mapuje situaci a od července spolupracuje s radnicí na dlouhodobém řešení situace v místních sociálně vyloučených lokalitách.

Zaměřit se chtějí právě na zaměstnanost, zlepšení dostupnosti a úrovně bydlení a zajištění sociálních služeb.

V rámci projektu Příležitost pro nezaměstnané už v těchto dnech dali práci prvním čtyřem. „Projekt je zaměřen na lidi nad padesát let a Romy. Budou se věnovat údržbě a správě majetku města. Podpora zaměstnanosti je pro nás jednou z priorit," uvedla starostka Zdenka Szukalská. „Hodně si slibujeme i od projektu sociální firmy, kdy bychom chtěli vyškolit pracovníky, kteří by pracovali na údržbě města," naznačila další plány.

Agentura spolu s radnicí už vyčlenila pracovní skupiny, které se budou věnovat konkrétním oblastem. „Zaměříme se na školství, kde plánujeme dlouhodobou spolupráci s mateřskou a základní školou. Je potřeba zajistit, aby děti chodily do školy, čelit záškoláctví, vytvořit podmínky, aby mohly dohánět, co tak dobře nedokážou," vypočítával zástupce agentury Martin Navrátil. Zároveň pochválil radnici za její zájem řešit problémy s lidmi, kteří pomoc potřebují.

Azylový dům čeká na dotaci

Město má v plánu třeba výstavbu azylového domu. „Již je vybrán bytový dům a částečně vypracován projekt. Čekáme na vhodnou dotaci, o kterou bude možné požádat," uvedla starostka. Moravský Beroun také pracuje na přípravě projektu „Asistent prevence kriminality". „Předpokládáme zaměstnání dvou osob z řad dlouhodobě nezaměstnaných jako asistentů již zřízené městské policie," informovala Zdenka Szukalská.

Daniela Tauberová

Článek vyšel 10. září 2013 v Olomouckém deníku.


Přihlašte se k odběru novinek

Archiv aktualit ASZ
Inspirace

  • Nebát se tančit

    Video o tom, jak romská dívka z mosteckého Chánova, díky podpoře svého okolí, dokončila SŠ a má v plánu přihlásit se na VŠ.…

    Číst dále ...

Napsali o nás


//]]>