Odkaz na FacebookOdkaz na oficiální kanál YouTubeOdkaz na web Úřadu Vlády


Příklady dobré praxe

Moravský Beroun: 38 nově vyvořených míst pro dlouhodobě nezaměstnané

Tisk E-mail

V Moravském Berouně a Šternberku fungují programy na pomoc nezaměstnaným. Pomáhají už osmatřiceti lidem.


Jednačtyřicetiletý Štefan Mirga z Moravského Berouna dlouho nezavadil o pořádnou práci. Pokud Roma se základním vzděláním někdo zaměstnal, bylo to na pár týdnů. Zapojil se do veřejně prospěšných prací a hledal dál. Bezvýsledně. Nyní dostal novou šanci. Spolu s dalšími může v rámci nového projektu získat dlouhodobou příležitost.

Zatím se podílí na nenáročné práci pro město, a pokud se osvědčí, může se ucházet o dotované místo ve firmě. Ve třítisícovém městě s vysokým počtem lidí bez práce se nyní podařilo v rámci několika projektů pomoci 38 dlouhodobě nezaměstnaným. Podle vládní Agentury pro sociální začleňování je to mimořádný úspěch.

„Naposledy jsem v roce 2010 dělal pro město, a od té doby nic. Pokud dříve něco bylo, tak na dva tři týdny. Pak mě vždycky propustili s papírem pro pracák. Třeba na slévárně se mi líbilo, ale za dva týdny si mě zavolali, že končím. Mrzelo mě to. Byl jsem na kurzech, učil se na počítači, ale nic to nepomohlo," popisoval Rom, který má doma šest dětí a pracovat chce. „Ptal jsem se v Granitolu, v Ondrášovce, ale nejsem vyučený, mám základní vzdělání. O takové nemají zájem. Klidně bych kopal, natíral, dělal i o víkendech. Uvidíme, snad to teď vyjde," uvedl.

Štefan Mirga je spolu s devíti dlouhodobě nezaměstnanými druhým měsícem zapojen do programu prostupného zaměstnávání. „Je to pilotní program, který by měl napomoci jejich budoucímu dlouhodobému zaměstnání. Pokud se osvědčí během práce pro město, od ledna nastoupí do firmy," sdělila starostka Zdenka Szukalská. Ve městě s nadprůměrnou nezaměstnaností teď běží více programů na pomoc lidem bez práce a vedení města věří, že je to cesta, jak složitě uplatnitelnýmlidem dát perspektivu.

S klíčovým projektem přišla Agentura pro sociální začleňování. „Nejprve jdou do práce na zkoušku a poté přejdou pod veřejného zaměstnavatele a nakonec do firmy. Místo je dotováno a nastaveno na nejméně rok a tři čtvrtě," objasňoval lokální koordinátor vládní agentury Martin Navrátil. Zájemci musejí odpracovat čtyřicet hodin měsíčně po dobu tří měsíců, a když se v práci osvědčí, pokračují dále.

V těchto dnech betonují, řežou či kopou výkopy. Pomáhají městu a jeho příspěvkovým organizacím s údržbou zeleně. „Momentálně budujeme zábradlí u domu s pečovatelskou službou," ukazoval jejich „mistr" Jiří Čermák z pracovního úřadu.

Zájemci podle Jiřího Čermáka přikládají ruku k dílu. „Nikdo se nezašívá, skutečně makají. Chtějí, aby dostali normální pracovní smlouvu. Držím jim palce," chválil pracanty. Martin Navrátil je přesvědčen, že místní, kteří byli dlouho bez práce, vyjdou z nového programu proměněni. „Nepodceňujeme, co dlouhodobá nezaměstnanost s člověkem udělá. Proto mají poradce z neziskové organizace, kteří pomáhají s překážkami bránícími v tom, aby dlouhodobě nastoupili do práce. Například v situaci, kdy se maminkám nedaří umístit dítě do školky a nevědí, jak si vše zorganizovat, nebo objeví­li se nečekané dluhy, o kterých nevěděli," uvedl koordinátor Agentury pro sociální začleňování.

Dvoje dotace

Místa v programech jsou dotovaná státem a z evropských peněz. „Dotace jsou důležité, ale je potřeba dovednosti zaměstnat tyto lidi, oslovit je a mít respektktomu, že nejsou v běžné situaci, že odvykli určitým návykům, stáhli se do svého prostředí. Ať si kdo chce co chce říká, Romové místo jednoduše nezískají. Zaměstnavatel na základě jedné zkušenosti zobecňuje. Ajiní sipak stěžují, že Romové nepracují, přitom jim kladou výrazné překážky k tomu, aby se uplatnili," uzavřel Martin Navrátil. Ve městě je nyní zaměstnáno deset lidí v programu prostupného zaměstnávání, šest nastoupilo na veřejně prospěšné práce, pět zájemců pracuje v rámci projektu Příležitost pro nezaměstnané ve Šternberku a v Moravském Berouně, přijímáni jsou dva asistenti prevence kriminality a domovník. Základní škola zaměstnává dva asistenty pedagoga a čtyři zahradníky, mateřská škola dává práci třem lidem na veřejně prospěšné práce, spolek Ecce Homo v rámci projektu dalším třem.

„Celkem jde o 38 nově vytvořených pracovních pozic určených pro lidi s nižší kvalifikací, pro ty, kteří si jen obtížně hledali místo na běžném trhu práce. V celé České republice je počet takto zřízených míst s tímto účelem v přepočtu na velikost obce takřka unikátní," hodnotil snažení místních Václav Zeman z Agentury pro sociální začleňování Úřadu vlády.

Daniela Tauberová

Článek vyšel 12. června 2014 v Olomouckém deníku.

O systému prostupného zaměstnávání v Moravském Berouně odvysílala reportáž i Česká televize 10. června v pořadu Události v regionech - Ostrava.Přihlašte se k odběru novinek

Archiv aktualit ASZ
Inspirace

Napsali o nás


//]]>