Odkaz na FacebookOdkaz na oficiální kanál YouTubeOdkaz na web Úřadu Vlády


Aktuality

Minikonzervárna a zážitková agentura podpoří zaměstnanost na Osoblažsku

Tisk E-mail

Foto: Zdeňka Spurná Foto: Zdeňka Spurná

Osoblaha, 15.8.2013 - Čtyři obce na Osoblažsku s podporou Agentury pro sociální začleňování zakládají obecně prospěšnou společnost Osoblažský cech, která v případě úspěchu podaných žádostí o dotace místním poskytne nová pracovní místa.

OSOBLAHA Tu chuť a vůni tu mnozí znají. Džemy, sirupy, med, ale třeba i chléb z osoblažské pekárny bývaly vyhlášené. Slůvko „bývaly" je ale zásadní. Tradice výroby zanikla.

Obnovit ji teď chtějí zástupci čtyř obcí - Hlinky, Slezských Pavlovic, Osoblahy a Dívčího Hradu, které nedávno založily obecně prospěšnou společnost Osoblažský cech. „Hlavní důvod vzniku společnosti spočívá ve snaze poskytnout nová pracovní místa," vysvětluje starosta Hlinky a předseda správní rady Osoblažského cechu Marcel Chovančák, poukazuje tak na trvale největší potíž regionu v českopolském příhraničí: vysokou nezaměstnanost.

Myšlenky na obnovení výroby tradičních místních potravinářských výrobků, ale třeba i zážitkové agentury, která by na Osoblažsku zajišťovala program pro turisty, přitom měli představitelé zdejších obcí už dlouho.

Plány? Minikonzervárna i včelařská farma

Jak ale netají další ze zástupců Osoblažského cechu, jeho ředitel Jan Bezděk, konkrétnější podobu získaly až po vzniku pracovní skupiny tvořené obcemi, neziskovými organizacemi či třeba podnikateli, již iniciovala vládní Agentura pro sociální začleňování. Ta na Osoblažsku začala působit letos na jaře.

A právě v koordinaci s pracovní skupinou už zástupci Osoblažského cechu chystají dvě žádosti o dotace z Operačního programu Lidské zdroje a zaměstnanost při Evropském sociálním fondu.

Jedna má podpořit vznik minikonzervárny, která by mohla fungovat v budově bývalé pekárny firmy Havlík Opal v Osoblaze, druhá rozjezd zážitkové agentury. Do ní by autoři projektu rádi sezonně zapojili třeba i místní mladé. „Celkem by oba projekty měly v první fázi nabídnout do deseti nových pracovních míst. Ta by se v horizontu zhruba pěti let mohla rozrůst na dvacítku," říká Jan Bezděk.

U minikonzervárny či „agentury na zážitky" ale nápady Osoblažských nekončí. „Rádi bychom založili i včelařskou farmu, včelařství tady má tradici a zdejší med je velmi žádaný. A v budoucnu počítáme i s pekárnou v Osoblaze," líčí Marcel Chovančák.

Článek byl uveřejněný 15. srpna 2013 v regionálním vydání deníku MF DNES pro Moravskoslezský kraj.


Přihlašte se k odběru novinek

Archiv aktualit ASZ
Inspirace

Napsali o nás


//]]>