Odkaz na FacebookOdkaz na oficiální kanál YouTubeOdkaz na web Úřadu Vlády


Napsali o nás

Město plánuje vybudování nízkoprahového centra a sociální firmy

Tisk E-mail

Nové Sedlo, 10.2.2013 - Podle starosty Martina Loukoty jsou to právě sociální služby, co je aktuálně potřeba ve městě rozvíjet.

Problematiku sociálního vyloučení v Novém Sedle chce v následujících třech letech pomáhat řešit vládní Agentura pro sociální začleňování. Radnice si od spolupráce slibuje především to, že dostane příležitost nastartovat projekty, se kterými neměla doposud zkušenosti. A podle starosty Martina Loukoty jsou to právě sociální služby, co je aktuálně potřeba ve městě rozvíjet.

„U nás je obrovská nezaměstnanost. V loňském roce jsme měli téměř sedmnáct procent lidí bez práce. Letos to číslo trochu kleslo, ale situace v našem městě je pořád hodně tragická. Pracovní příležitosti víceméně nejsou a podniky nepřibírají. Chci tím říci, že jedním z projektů, co by nám mohl pomoci, je založení sociální firmy. Ta by se snažila zaměstnávat lidi bez práce," vysvětlil Loukota. „Agentura nás naučí realizovat záměry, které jsme doteď nedělali. My dokážeme pojmout projekty zaměřené na rozšiřování infrastruktury města, ale se sociální činností zkušenost nemáme. Proto jsme také oslovili Agenturu, s jejíž pomocí chceme vybudovat nízkoprahové centrum, což je pro nás naprosto nová záležitost," doplnil starosta.

A jaké jsou další úkoly vládní Agentury? Ve městě by měla mimo jiné sestavit takzvané Lokální partnerství, složené ze zástupců obcí, neziskových organizací, škol, úřadů, zaměstnavatelů, policie a dalších, kteří se podílejí na sociálním začleňování. Dále pomůže sestavit strategický plán sociálního začleňování a zajistit finance pro většinu z nich. Na Sokolovsku Agentura působí v Sokolově a od ledna také v Novém Sedle. Od července má pak začít pracovat i v Kraslicích.

„Na jednání Monitorovacího výboru Agentury, jehož členové rozhodují o městech, se kterými bude Agentura spolupracovat, vystupovali většinou starostové nebo zástupci vedení obcí. Mám z jejich prezentací velmi dobrý pocit. Ukázali, že v České republice je dnes velký počet obcí, které mají zájem řešit problémy spojené se sociálním vyloučením obyvatel odpovědně a systematicky a jsou připraveny na řešení tohoto problému intenzivně pracovat," uvedla vládní zmocněnkyně pro lidská práva Monika Šimůnková.

„Ve výběrovém řízení jsme se dotazovali, která konkrétní opatření jsou obce připraveny přijímat. Ukázalo se, že většina obcí chce řešit problematiku bydlení, starostové se hlásili k zavádění prostupného či sociálního bydlení, velký zájem je o rozvoj sociálního podnikání. To považuji za velmi dobrý vklad do spolupráce," popisuje podobu výběru ředitel Agentury Martin Šimáček. „Tento zájem jsme prostřednictvím krátkých výzkumů ověřovali přímo v obcích a ve vyloučených lokalitách. Máme nyní hned na začátku spolupráce seznam konkrétních kroků, které mohou být rychleji zaváděny do praxe," dodal Šimáček.

Milan Hloušek

Článek byl uveřejněný 10. února 2013 v Sokolovském deníku.


Přihlašte se k odběru novinek

Archiv aktualit ASZ
Inspirace

Napsali o nás


//]]>