Odkaz na FacebookOdkaz na oficiální kanál YouTubeOdkaz na web Úřadu Vlády


Aktuality

Končí byznys s oddlužením. Agentura radí lidem, aby se obraceli jen na akreditované subjekty a neplatili zbytečně více peněz

Tisk E-mail

Archiv ASZ_dluhova_poradna_RUBIKON_centrum Archiv ASZ_dluhova_poradna_RUBIKON_centrum

Praha, 11. 7. 2017 – Neúplné informace o tom, co obnáší osobní bankrot, a časté chyby v podaných žádostech o vstup do insolvence. Byznys řady komerčních společností. Za pomoc s oddlužením si navíc tyto firmy často účtovaly absurdně vysoké částky. S tím by měl být od 1. července tohoto roku konec. Vstoupila v platnost novela insolvenčního zákona, která přináší řadu změn. 

 „Hlavní novinkou je zavedení povinné akreditace u Ministerstva spravedlnosti pro subjekty, které sepisují a podávají insolvenční návrhy. V praxi to znamená, že už se nebudeme setkávat s případy, kdy si komerční společnost vezme za přípravu návrhu jednorázový poplatek pohybující se v řádu desítek tisíc korun a ještě poskytne nekvalitní služby. Nově mohou s oddlužením pomoci jen akreditované organizace, které tuto službu budou nabízet zdarma, nebo advokáti, notáři, insolvenční správci a exekutoři za regulovanou cenu v maximální výši 4 tisíc korun bez DPH. Tato cena je konečná, obsahuje všechny další poplatky,“ vysvětluje dluhový expert Agentury pro sociální začleňování, Radek Hábl.

Podle zkušeností Agentury, která pracuje ve více jak stovce obcí a měst v ČR, často lidé nevědí, na koho se v případě, že chtějí pomoct s oddlužením, obracet a jak celý proces probíhá. Ještě donedávna to tak vedlo k tomu, že pokud neměli štěstí a nenarazili na zavedené dluhové poradny - v lokalitách, kde Agentura působí, se jedná např. o dluhové poradenství Člověka v tísni, RUBIKON Centra, Poradna při finanční tísni aj. – skončili u komerčních poradců, kteří si za přípravu návrhu na povolení oddlužení někdy naúčtovali až 30 tisíc korun. Vznikl tak oddlužovací byznys, který by tato insolvenční novela měla ukončit. Insolvenční návrh si ale zadlužený člověk sám za sebe podat nemůže, s výjimkou zákonem stanovených případů, kdy má vysokoškolské vzdělání v oboru práva či ekonomie.

Dluhové poradenství, včetně služeb souvisejících s přípravou na proces oddlužení, jako je například mapování dluhů, příprava podkladů a podobně, mohou i nadále poskytovat bez nutnosti akreditace zaměstnanci subjektů, které mají podle zákona č.108/2006 Sb., o sociálních službách, registrovánu sociální službu odborné sociální poradenství. To jsou například již zmíněné neziskové organizace. Obdobně mohou bez akreditace zmíněné činnosti vykonávat např. sociální pracovníci zaměstnaní obecním či krajským úřadem. Sepisovat a podávat insolvenční návrhy ale budou moci pouze akreditované subjekty. Seznam všech akreditovaných organizací bude k dispozici na stránkách Ministerstva spravedlnosti.

„Smyslem novely je kromě boje proti obchodníkům s chudobou také snížit chybovost v podávaných návrzích a zvýšit informovanost osob žádajících o oddlužení. Akreditované subjekty by měly být zárukou toho, že dlužník bude obeznámen se všemi podmínkami, které s sebou insolvence nese, a nikoli, že se až u soudu dozví, že přišel o střechu nad hlavou, protože si věřitel zvolil variantu prodeje majetku dlužníka oproti splátkovému kalendáři. Častá nedorozumění se také objevují kolem délky trvání insolvence, která je nyní 5 let,“ doplňuje Hábl a vyzývá k tomu, aby se lidé nebáli obracet na bezplatné dluhové a sociální poradny, které mají s podáváním návrhů mnohaleté zkušenosti. První informace mohou občané získat i na sociálních odborech obecních a městských úřadů.

Novela s sebou ale nese i jistá úskalí. Lze očekávat, že některé současné komerční oddlužovací společnosti budou hledat nejrůznější způsoby, jak na činnostech souvisejících s oddlužením vydělávat. „Je důležité, aby lidé věděli, že takové společnosti tu budou a dali si na ně pozor, není možné v žádném případě účtovat vyšší než regulovanou částku. Navíc cena za sepsání a podání insolvenčního návrhu se přihlašuje do insolvenčního řízení, nelze již tedy po klientovi vyžadovat platbu v hotovosti,“ uzavírá Hábl.

V případě, že budete potřebovat poradit na jakou dluhovou poradnu se obrátit, ozvěte se nám. Kontakty najdete na www.socialni-zaclenovani.cz nebo nám napište na Facebooku.

Seriál článků věnovaných dluhové problematice:
http://www.socialni-zaclenovani.cz/novela-insolvencniho-zakona-pomuze-lidem-v-dluhove-pasti
http://www.socialni-zaclenovani.cz/povinna-akreditace-pro-neziskove-organizace-v-oblasti-oddluzeni-se-blizi-garant-muze-mit-jen-pravni-nebo-ekonomicke-vzdelani
http://www.socialni-zaclenovani.cz/novela-insolvencniho-zakona-mimo-povinne-akreditace-take-od-1-7-2017-prinasi-radu-zasadnich-zmen-co-dalsiho-se-novelou-meni


Přihlašte se k odběru novinek

Archiv aktualit ASZ
Inspirace

Napsali o nás


//]]>