Odkaz na FacebookOdkaz na oficiální kanál YouTubeOdkaz na web Úřadu Vlády


Lokality

Praha, Chomutov 12. 12. 2017 – Chomutovští budou mít od ledna k dispozici nové či rozšířené sociální služby. Například nové byty na půl cesty pro děti z dětských domovů, nízkoprahový klub pro mládež nebo rozšířené dluhové poradenství. Město a další partnerské organizace…
O lokalitě
 • Společné vzdělávání je přirozená věc

  Praha, 14. 3. 2018 - „Když jsem se před pěti lety vrátila po rodičovské „dovolené" zpět na místo učitelky, bylo mi sděleno, že do šesté třídy chodí holčička s Downovým syndromem" říká Ladislava Polická, učitelka češtiny na druhém stupni v ZŠ Dukelská v Českých Budějovicích. „Upřímně jsem byla z této informace na rozpacích, jakým způsobem budeme obě v té třídě fungovat. Nikdy jsem s dětmi takto postiženými nepracovala a v duchu si kladla otázky: Na kolik je takové dítě vzdělavatelné, co všechno se může naučit? Jak ji přijmou ostatní děti? To budu muset dělat zvláštní tematické plány a přípravy do hodin?" upřímně přiznává svoje prvotní obavy mladá paní učitelka.

   

  Číst dále ...
 • Vyrostla v Chanově, dnes pracuje pro Úřad vlády. Pro mnohé Romy je idolem.

  Praha, 6. 3. 2018 - Iveta Millerová vyrostla v Chanově, kam byla spolu s dalšími rodinami i ta její koncem 70. let přesídlena kvůli nalezištím uhlí pod domky v centru Mostu. Přestože se sídliště stalo zejména po revoluci symbolem neúspěšné snahy o začlenění Romů, pro Ivetu byl Chanov bezpečným prostorem a domovem. Do druhého stupně základní školy však žila v izolaci od většinové společnosti, kterou si i díky vyprávění učitelek představovala růžově.

   

  Číst dále ...
 • Seminář MPSV pro žadatele k výzvě č. 129 Podpora sociálního podnikání v Olomouci

  Praha/Olomouc, 6. 3. 2018 - Ministerstvo práce a sociálních věcí Vás zve na seminář pro žadatele k výzvě č. 129 zaměřené na sociální podnikání. Seminář se koná dne 11. dubna 2018 od 9:30 do 13:30 v Kongresovém sále Krajského úřadu Olomouckého kraje, 2. patro, Jeremenkova 40a, 779 11 Olomouc.

   

   

  Číst dále ...
 • Seminář MPSV pro žadatele k výzvě č. 129 Podpora sociálního podnikání v Praze

  Praha, 6. 3. 2018 - Seminář k otevřené výzvě č. 129 Podpora sociálního podnikání se koná dne 13. 3. 2018  od 9:30  do  12:30 v budově Ministerstva práce a sociálních věcí, Na Poříčním Právu 376/1, v přízemí zasedací místnost Klub, 128 01 Praha 2.

  Číst dále ...
 • Pomoc předluženým obyvatelům mají nyní v rukou poslanci. Nejde o dluhovou amnestii, říká ministr Pelikán

  Praha, 1. 3. 2018 - Ministr spravedlnosti Robert Pelikán spolu s expertem na dluhovou problematiku Radkem Háblem představili novelu insolvenčního zákona, která chce řešit problémy osob v dluhové pasti. Poslední fakta potvrdila, že exekuovaných lidí přibylo loni ve dvanácti ze čtrnácti krajů. S exekucí žije 863 tisíc osob, téměř půl milionu občanů má proti sobě vedeno tři a více exekučních řízení. Řešení nabízí novela insolvenčního zákona z dílny Ministerstva spravedlnosti, kterou schválila vláda a nyní se jí budou zabývat poslanci.

  Číst dále ...
 • V dětství ho po sídlišti naháněli neonacisté, později se stal náměstkem ministra

  Praha, 21. 2. 2018 - David Beňák vyrostl v severočeské Bílině, kde ho sama vychovávala jeho nevidomá matka. Kvůli složité ekonomické situaci rodiny začal už při studiích pracovat, a to v oboru, který mu byl odjakživa blízký – v sociální práci. Jeho dětství nebylo jednoduché i v jiném ohledu. Pro svůj romský původ a jako jedno z mála romských dětí v klasické základní škole byl častým terčem šikany. To doplňovaly také pravidelné útoky ze strany členů formujícího se neonacistického hnutí. „Nevzpomínám na to rád. Nejen kvůli šikaně, ale člověk se necítil bezpečně vůbec venku. Skinheadi nás naháněli," říká.

  Číst dále ...
 • Ombudsmanku zajímalo sociální začleňování

  Praha/Ostrava, 14. 2. 2018 - Veřejná ochránkyně lidských práv Anna Šabatová navštívila 14. února Ostravu. „Představili jsme zavádění inkluzívních přístupů ke vzdělávání a seznámili jí s výsledky projektu Rozvoj rovného přístupu ke vzdělávání ve městě Ostrava, který je v tomto přístupu vlajkovou lodí," uvedl náměstek primátora pro školství a sport Vladimír Cigánek.

  Číst dále ...
 • Sociální podnik TEXman dokazuje, že lze konkurovat i na volnému trhu

  Praha/Liberec, 13. 2 . 2018 - Sociální podnik TEXman z Krásné Studánky za pět let své existence dokázal, že lze konkurovat i na volnému trhu. Firma si vytvořila pevné základy, postavené na poctivém řemeslu, kvalitě, slušnosti a vstřícnému zacházení se zaměstnanci. TEXman zároveň křísí zašlou slávu liberecké textilní tradice a přijetím principů společenské zodpovědnosti, minimální ekologické stopy a dlouhodobé udržitelnosti zdrojů současně reprezentuje moderní podnik par excellence.


  Podstata sociálního podniku TEXman a jeho produkce

  Výrobní program TEXman vychází z rodinné tradice, Radek Dražil spolu se svým otcem vymysleli unikátní, avšak jednoduchou konstrukci, která zabraňuje městnání výplně (polštářů, přikrývek)i při častém praní. V roce 2012 založil Radek Dražil s Lenkou Svačinovou družstvo - tato forma podnikání dává příležitost zaměstnancům uplatnit svůj vliv na řízení a směřování firmy. To je, ve svém důsledku, vede k větší zodpovědnosti za společné dílo.

  Rodinná je i atmosféra mezi zaměstnanci. Ti pocházejí ze sociálně znevýhodněných skupin osob, což jsou hlavně zdravotně hendikepovaní, ale i ženy po mateřské dovolené, matky malých dětí, dlouhodobě nezaměstnaní či absolventi. Firma získala mnoho zaměstnanců díky fungující spolupráci s neziskovkami jako je Rytmus Liberec o.p.s., ale také díky programům organizovaným Úřadem práce. Celkový počet zaměstnanců se pohybuje okolo 16 osob. Některým se též podařilo, po startu či restartu v TEXmanu, najít místo na otevřeném trhu práce. Pracovní dobu si mohou zaměstnanci po dohodě upravit dle svých potřeb. Zkrácené pracovní úvazky a posuny v začátku pracovní doby, tolik nevýhodné pro zaměstnavatele, jsou zde zcela běžné. Nelítostné normy textilního velkoprůmyslu jsou realitou jiného světa. Tady se pracuje s lidmi, nikoli s normami.


  Individuální přístup prodává

  Výrobní družstvo TEXman vyrábí a prodává především kvalitní lůžkoviny (přikrývky, polštáře, povlečení, prostěradla, chrániče matrací apod.). Zaměstnanci, pod vedením zakladatelů Radko Dražila a Lenky Svačinové, jsou díky svému umu, invenci a zkušenostem schopni vyvinout a ušít výrobky dle individuálních potřeb zákazníků.

  V roce 2016 si firmu TEXman vybrala pro spolupráci na interiéru Hospice sv. Lazara v Plzni uznávaná textilní designérka a výtvarnice Eva Chmelová. Její dezény vychází z tradice české textilní výroby a ke které dodal TEXman precizní krejčovské řemeslo. Vzájemné setkání vyústilo v dlouhodobou spolupráci.

  V TEXmanu se letos nově spouští projekt výroby a prodeje designového autorského ložního prádla z nejkvalitnějších látek z českých tkalcoven a přádelen. Vše do poslední nitky Czech made. Pod dohledem Evy Chmelové dostanou prostor pro uplatnění i mladí čeští designéři.


  Impact First a NESst

  Jako nebyla náhoda, že Lenka Svačinová se stala finalistkou soutěže Manažer roku 2017 v kategorii textilní výroba, tak nebyla náhoda, že TEXman byl vybrán do akceleračního programu České spořitelny - Impact First, programu určeného pro podniky se sociálním dopadem. Jde o několikaměsíční vzdělávání a podporu formou workshopů a setkávání se s mentorem, který pomáhá definovat slabé a silné stránky projektu i firmy. Kromě jasné vize, je výsledkem schůzek a práce ve workshopech precizně promyšlený podnikatelský plán, který má šanci uspět nejen v tržním prostředí, ale i v grantových řízeních.

  A do třetice nebyla náhoda, že je TEXman jednou z prvních organizací v Čechách, kterou si vybrala ke spolupráci mezinárodní nezisková organizace NESsT, zabývající se venture filantropií a fungující jako katalyzátor sociálního podnikání. S mentorkou se společně zabývali zlepšováním byznys modelu a podrobným posuzováním ekonomických ukazatelů. Tentokrát bylo cílem dosažení co největšího sociálního dopadu, tedy zaměstnání dalších sociálně znevýhodněných lidí.


  Svazy a asociace

  Potvrzením hodnot, které v TEXmanu ctí, je členství v komunitě Slušná firma (www.slusnafirma.cz), což je neformální prostor pro ziskové i neziskové organizace stavících na principech slušnosti.

  TEXman je členem Svazu českých a moravských výrobních družstev (SČMVD). Pravidelně se účastní setkání členů Asociace zaměstnavatelů zdravotně postižených a Asociace nestátních neziskových organizací Libereckého kraje.

  Aktivně se podílí s Agenturou pro sociální začleňování na tvorbě strategického plánu sociálního začleňování a rozvoje lokálního partnerství v Liberci a ve Frýdlantu.


  Školy

  Od roku 2015 v dílnách v Krásné Studánce probíhají povinné praxe žáků praktických škol, studentů Střední průmyslové školy textilní v Liberci a pořádají se zde tematické exkurze pro žáky Střední odborné školy v Liberci. V současnosti si vybrala TEXman pro dlouhodobou stáž studentka Ekonomické fakulty Technické univerzity v Liberci z oboru sociálního podnikání.


  Zákazníci

  Většinu zákazníků TEXmanu tvoří subjekty s většími ubytovacími kapacitami - hotely, penziony, ubytovny nebo domovy pro seniory, domovy se zvláštním režimem, léčebny, lázně, nemocnice, školky. Potenciální zákazníky oslovuje družstvo většinou přímo. Na základě prezentace a doporučení buduje kontakty se zákazníky. Díky dobrému jménu se někteří klienti hlásí už sami.

  Velké podniky si mohou zboží koupit v režimu tzv. náhradního plnění, což je řešení pro všechny, kdo zaměstnávají více než 25 lidí. Aby dostáli liteře zákona, nemusejí shánět kvalifikované zaměstnance se ZP, ani odvádět poplatky do státního rozpočtu. Stačí koupit si služby nebo výrobky u certifikovaných firem.

  Výrobky TEXman jsou však dostupné každému. Webové stránky s e-shopem před pár týdny oblékly novou, moderní, přehlednou grafiku. Kdo preferuje pro komunikaci facebook, nalezne profil firmy i tam.

  Tlak na společenskou odpovědnost se stále zvyšuje u firem všech velikostí. Kvalitní výrobky z lokálních zdrojů budou stále častěji preferovány před lacinými, nekvalitními a hlavně dováženými. Tento vývoj zaslouženě nahrává podnikům s čistým štítem jako má TEXman.

  Číst dále ...
 • Svitavský ředitel: Z Finska jsme si přivezli odvahu školu měnit

  Delší přestávka, příjemnější dvorek školy nebo zahájení diskuse o zpřísnění zákazu mobilních telefonů  – takové novoty zavedli zatím na svitavské škole TGM po návštěvě „finského školského zázraku". Především se ale utvrdili v tom, že je třeba klást důraz na člověka, důvěru a smysl. „Přivezli jsme si odvahu školu proměňovat," říká ředitel Jiří Sehnal.

  Číst dále ...
 • Chomutov rozšířil nabídku sociálních služeb

  Město a široká síť partnerských organizací od ledna letošního roku zajistily širší nabídku sociálních služeb. Úspěšné projekty, s jejichž realizací pomohou finanční prostředky z Operačního programu zaměstnanost, přinášejí do Chomutova více než 70 milionů korun.

  Číst dále ...
Lokální partnerství Tato sekce obsahuje stručný souhrn dosavadní činnosti lokálního partnerství a výčet všech jeho členů. Číst dále … Dokumenty Sekce obsahuje všechny relevantní dokumenty týkající se dané lokality. Číst dále … Archiv…
Lokální konzultantka: Ing.Sabina Ludvíková, tel.: 702 159 281 Konzultant inkluzivního vzdělávání: Pavel Košák , tel.: 702 158 826    Město Písek leží 44 km severozápadně od Českých Budějovic, na řece Otava a svou geografickou polohou tvoří bránu do Jihočeského kraje, kterého je součástí. Katastrální…
Lokální konzultantka: Marcela Nosálová, tel.: 720 950 059 Konzultantka inkluzivního vzdělávání: Veronika Šimková, tel.: 720 976 394 Manažerka SPSZ: Martina Blažková, tel.: 606 708 211 Město Valašské Meziříčí je součástí okresu Vsetín ve Zlínském kraji. Žije v něm přes 22 tisíc obyvatel, je…
O lokalitě
 • Lokální konzultantka: Tato emailová adresa je chráněna před spamboty, abyste ji viděli, povolte JavaScript , tel.: 720 950 059

  Konzultantka inkluzivního vzdělávání: Tato emailová adresa je chráněna před spamboty, abyste ji viděli, povolte JavaScript , tel.: 720 976 394

  Manažerka SPSZ: Tato emailová adresa je chráněna před spamboty, abyste ji viděli, povolte JavaScript , tel.: 606 708 211

  Město Valašské Meziříčí je součástí okresu Vsetín ve Zlínském kraji. Žije v něm přes 22 tisíc obyvatel, je významným dopravním uzlem v regionu a představuje vstupní bránu do Moravskoslezských Beskyd. Ve spolupráci s Agenturou pro sociální začleňování je město od září 2017.

  Za sociálně vyloučené lokality ve Valašském Meziříčí lze považovat separované bytové domy ve vlastnictví města, nacházející na  severovýchodním a severozápadním okraji území. Počet sociálně vyloučených osob, či osob v riziku sociálního vyloučení se zde pohybuje okolo čtyř set.

  Ve Valašském Meziříčí se problematikou sociálního vyloučení zabývají mimo jiné tyto organizace: Argo (sociální terénní programy, Charita Valašské Meziříčí (sociální rehabilitace, sociálně aktivizační služba pro rodiny s dětmi), Poradna Pod křídly (dluhové poradenství) aj.

  Mezi priority spolupráce s Agenturou pro sociální začleňování patří zejména oblast vzdělávání. V minulosti bylo ve městě 7 základních škol, z důvodu stále klesajícího počtu dětí školního věku byla k 1. 9. 2007 zrušena základní škola na ulici Zdeňka Fibicha, v současnosti jich tudíž ve městě funguje 6. Mezi hlavní cíle spolupráce v oblasti vzdělávání patří zejména zkvalitňování škol pro potřeby žáků i učitelů; zvyšování míry zapojení žáků do školní kultury, vzdělávacího procesu a komunity a podpora vzájemně prospěšných vztahů mezi školami a okolní komunitou

  Další prioritní sféry spolupráce představují oblasti bydlení, bezpečnosti a prevence kriminality a v neposlední řadě také oblast sociálních služeb.

  V úvodní fázi spolupráce proběhla analýza podrobně mapující situaci ve městě, kterou se následně bude zabývat pět tematických pracovních skupin. Ty na základě statistických dat a potřebnosti formulují návrhy opatření pro jednotlivé oblasti, které budou součástí strategického plánu sociálního začleňování na období 2018 až 2020. Ten by měl být zastupitelstvu představen v první polovině roku 2018. Ustavující setkání lokálního partnerství, ze kterého tyto tematické pracovní skupiny vzešly, se uskutečnilo 4. 12. 2017.

   

  Číst dále ...
Lokální partnerství Tato sekce obsahuje stručný souhrn dosavadní činnosti lokálního partnerství a výčet všech jeho členů. Číst dále … Dokumenty Sekce obsahuje všechny relevantní dokumenty týkající se dané lokality. Číst dále ……
Lokální konzultantka: Gabriela Chalupníková, tel.: 702 159 401
Lokální konzultant: Pavel Hulec, tel.: 720 982 645 Koordinátorka sociálního rozvoje (Magistrát města Karlovy Vary): Irena Černá Statutární město Karlovy Vary začalo spolupracovat s Agenturou pro sociální začleňování na podzim roku 2016 v režimu takzvané vzdálené dílčí podpory. Cílem spolupráce…
Lokální konzultantka: Mgr.Martina Kučerová, tel.: 720 950 058 Konzultantka inkluzivního vzdělávání: Mgr.Tereza Šimonová, tel.: 720 950 061 Manažerka SPSZ: Iveta Veselková Obec Desná s necelými 3 500 obyvateli leží na severu Čech v Libereckém kraji, v okrese Jablonec nad Nisou. Je velmi spjata s…
Lokální konzultantka: Mgr.Martina Kučerová, tel.: 720 950 058 Konzultantka inkluzivního vzdělávání: Juliána Bindasová, tel.: 725 817 358 Manažerka SPSZ: Iveta Veselková   Město Smržovka leží v severních Čechách v okrese Jablonec nad Nisou. Má více než tři a půl tisíce obyvatel a svou částí…
Lokální konzultant: Eva Kreps, tel.:725 716 500 Konzultantka inkluzivního vzdělávání: Mgr.Hana Franzl   Město Rotava leží 4 km jihovýchodně od správní obce Kraslice v okrese Sokolov v Karlovarském kraji. K Rotavě je připojena zemědělská a rekreační osada Smolná a bývalá…
«ZačátekPředchozí12345678910DalšíKonec»

Inspirace

Napsali o nás


//]]>