Aktuality

Dvacet dlouhodobě nezaměstnaných v Chodově získalo práci díky RUBIKON Centru

Tisk

Praha/Chodov, 29. 3. 2018 - Díky úspěšnému projektu, který realizuje RUBIKON Centrum ve spolupráci s Agenturou pro sociální začleňování (ASZ) se od května 2016 podařilo na trhu práce umístit už 20 znevýhodněných nezaměstnaných v Chodově. Projekt Komplex sociální a pracovní integrace pomáhá klientům znovu najít motivaci k práci, snížit zadluženost a vyhledat vhodné zaměstnání.  

 

„Příčiny nezaměstnanosti jsou většinou stejné – zdánlivá nevýhodnost legálního zaměstnání, nízká finanční gramotnost, exekuce a někdy i trestní minulost. Prakticky u každého klienta mix všeho, jen v různém poměru,“ vysvětluje manažer pobočky RUBIKON Centra Chodov Milan Roháč.

Míra nezaměstnanosti v Chodově je podle dat Českého statistického úřadu o 2% vyšší, než celorepublikový průměr. Ještě vyšší je ale nezaměstnanost v sociálně vyloučených lokalitách, kterých má Chodov hned několik. To má negativní dopad na celé město a jeho obyvatele. Cílem projektu je proto také přenést získané zkušenosti do dlouhodobější strategie, která by řešila sociální vyloučení, pomáhala předcházet kriminalitě a recidivě a vytvářela tak bezpečnější prostředí ve městě.

„Toho dosáhneme právě tím, že se pokusíme změnit u klientů jejich přístup k životu a práci. To znamená, že zvýšíme jejich motivaci, zvýšíme možnosti jejich seberealizace, podpoříme je v odpovědnosti vůči sobě a okolí, a také ve vnímání vlastní hodnoty a možností vlastního rozvoje,“ říká Milan Roháč. 

 Od května 2016 RUBIKON Centrum oslovilo již stotřicetsedm klientů, z nichž šedesát se zapojilo do pracovního a dluhového poradenství a osm si upevnilo pracovní návyky v tréninkových pracovních místech. Již zmíněných dvacet osob se podařilo umístit na volném trhu práce. Dva klienti, kteří si sami prošli nezaměstnaností a zadlužením, jsou dnes zaměstnáni na pozicích mentorů a provázejí méně zdatné a zkušené kolegy na jejich vlastní cestě ke změně života.  

„Někdy je spolupráce s klienty velmi náročná. Daří se nám ale prolomit stereotypy, se kterými přistupují k legálnímu zaměstnání a řešení dluhů. I spolupráce s firmami je skvělá,“ dodává k tomu Milan Roháč.

Díky spolupráci s ASZ se RUBIKON Centru podařilo zajistit financování aktivit v oblasti sociálního a pracovního začleňování na tři roky, tedy do dubna 2019.

Příběh Mirka: Musel jsem si na to přijít sám

Mirek byl dlouhá léta závislý na drogách, chvilku žil i na ulici. Do vězení ho přivedly krádeže v obchodech i krádeže cenných kovů. Celkem si odseděl 6 let. Pak se rozhodl, že už takhle dál žít nechce. „Na to, že je nesmysl se k trestné činnosti pořád vracet, si musí přijít každý sám, dříve nebo později, já na to přišel poměrně pozdě,“ svěřil se Mirek. 

Když podruhé vyšel z vězení, neměl se kam vrátit. Nějaký čas bydlel u kamaráda, pak si domluvil ubytovnu v Chodově. Přihlásil se také na Úřad práce, který ho doporučil na tréninkové místo do RUBIKON Centra. „Byl od začátku nejlepší, proto časem dostal nabídku na vedoucího tréninkových míst. Ukázalo se ale, že vedení týmu není jeho silnou stránkou a více mu sedí individuální fyzická práce, “ říká Milan Roháč. 

Své vlohy nakonec uplatnil u firmy Chotes, pracuje na hřbitově a je spokojený, protože má fyzicky náročnou práci a pracuje sám. V budoucnu by se rád posunul na lépe placené místo. Na tomto cíli už pracuje s pracovním poradcem, který ho může doporučit k jednomu z 50 zaměstnavatelů, se kterými RUBIKON Centrum v Karlovarském kraji spolupracuje. 

 

Praha/Chodov, 26. 3. 2018 - Díky úspěšnému projektu, který realizuje RUBIKON Centrum ve spolupráci s Agenturou pro sociální začleňování (ASZ) se od května 2016 podařilo na trhu práce umístit už 20 znevýhodněných nezaměstnaných v Chodově. Projekt Komplex sociální a pracovní integrace pomáhá klientům znovu najít motivaci k práci, snížit zadluženost a vyhledat vhodné zaměstnání.

„Příčiny nezaměstnanosti jsou většinou stejné – zdánlivá nevýhodnost legálního zaměstnání, nízká finanční gramotnost, exekuce a někdy i trestní minulost. Prakticky u každého klienta mix všeho, jen v různém poměru,“ vysvětluje manažer pobočky RUBIKON Centra Chodov Milan Roháč.

Míra nezaměstnanosti v Chodově je podle dat Českého statistického úřadu o 2% vyšší, než celorepublikový průměr. Ještě vyšší je ale nezaměstnanost v sociálně vyloučených lokalitách, kterých má Chodov hned několik. To má negativní dopad na celé město a jeho obyvatele. Cílem projektu je proto také přenést získané zkušenosti do dlouhodobější strategie, která by řešila sociální vyloučení, pomáhala předcházet kriminalitě a recidivě a vytvářela tak bezpečnější prostředí ve městě.

„Toho dosáhneme právě tím, že se pokusíme změnit u klientů jejich přístup k životu a práci. To znamená, že zvýšíme jejich motivaci, zvýšíme možnosti jejich seberealizace, podpoříme je v odpovědnosti vůči sobě a okolí, a také ve vnímání vlastní hodnoty a možností vlastního rozvoje,“ vysvětluje Milan Roháč.


 
Od května 2016 RUBIKON Centrum oslovilo již stotřicetsedm klientů, z nichž šedesát se zapojilo do pracovního a dluhového poradenství a osm si upevnilo pracovní návyky v tréninkových pracovních místech. Již zmíněných dvacet osob se podařilo umístit na volném trhu práce. Dva klienti, kteří si sami prošli nezaměstnaností a zadlužením, jsou dnes zaměstnáni na pozicích mentorů a provázejí méně zdatné a zkušené kolegy na jejich vlastní cestě ke změně života.  

„Někdy je spolupráce s klienty velmi náročná. Daří se nám ale prolomit stereotypy, se kterými přistupují k legálnímu zaměstnání a řešení dluhů. I spolupráce s firmami je skvělá,“ dodává k tomu Milan Roháč.

Díky spolupráci s ASZ se RUBIKON Centru podařilo zajistit financování aktivit v oblasti sociálního a pracovního začleňování na tři roky, tedy do dubna 2019.

Příběh Mirka: Musel jsem si na to přijít sám

Mirek byl dlouhá léta závislý na drogách, chvilku žil i na ulici. Do vězení ho přivedly krádeže v obchodech i krádeže cenných kovů. Celkem si odseděl 6 let. Pak se rozhodl, že už takhle dál žít nechce. „Na to, že je nesmysl se k trestné činnosti pořád vracet, si musí přijít každý sám, dříve nebo později, já na to přišel poměrně pozdě,“ svěřil se Mirek.

Když podruhé vyšel z vězení, neměl se kam vrátit. Nějaký čas bydlel u kamaráda, pak si domluvil ubytovnu v Chodově. Přihlásil se také na Úřad práce, který ho doporučil na tréninkové místo do RUBIKON Centra.Byl od začátku nejlepší, proto časem dostal nabídku na vedoucího tréninkových míst. Ukázalo se ale, že vedení týmu není jeho silnou stránkou a více mu sedí individuální fyzická práce, “ říká Milan Roháč.

Své vlohy nakonec uplatnil u firmy Chotes, pracuje na hřbitově a je spokojený, protože má fyzicky náročnou práci a pracuje sám. V budoucnu by se rád posunul na lépe placené místo. Na tomto cíli už pracuje s pracovním poradcem, který ho může doporučit k jednomu z 50 zaměstnavatelů, se kterými RUBIKON Centrum v Karlovarském kraji spolupracuje.

Na začátek