Odkaz na FacebookOdkaz na oficiální kanál YouTubeOdkaz na web Úřadu Vlády


Napsali o nás

I sociálně vyloučení mohou pracovat

Tisk E-mail

Praha, 18. 1.2012 - Agentura pro sociální začleňování pomáhá městům nejen s vytvářením míst pro lidi, jimž hrozí sociální vyloučení.


Střední Čechy – Zabezpečit zaměstnání osob, kterým hrozí společenské vyloučení, nabídnout mládeži aktivní způsob trávení volného času a poskytování dalších sociálních služeb. To jsou cíle středočeských měst Kolína, Mělníka a Kutné Hory. Ty spolupracují s Agenturou pro sociální začleňování a úspěšně rozjíždějí projekty pro lidi žijící na okraji společnosti.

Agentura, která spadá pod Úřad vlády České republiky, vždy spolupracuje s městem po dobu tří let. Pomáhá mu vyřešit konkrétní místní problémy sociálního vyloučení, a to tak, aby se na něm podíleli všichni, kdo mohou. Jsou to například město, školy, neziskové organizace a podobně. Václav Zeman, mluvčí Agentury pro sociální začleňování, blíže vysvětlil: „Ve všech středočeských městech, která spolupracují s agenturou, vznikají v této chvíli projekty, které vycházejí z plánů sociálního začleňování, které jsme městům pomáhali připravit a které schválili zastupitelé měst." Například město Kolín podává projekt, který, pokud bude schválen, zajistí financování sociálních služeb na rok a půl, a to do léta 2015.

Motivaci k práci i péči o majetek

Zajímavostí je projekt komunitních zahrad ve vyloučené lokalitě Zengrova v Kolíně. Žije zde asi 300 obyvatel, ti vrámci něj dostali za úkol,aby svou dobrovolnou prací zušlechťovali k domům přilehlé zahrady, které jim budou následně sloužit jako místo pro odpočinek.

Projekt, který potrvá do března 2013, má za cíl povzbudit místní obyvatele k tomu, aby se dlouhodobě starali o „svůj" majetek, který jim slouží. Sociální firma EKOANO sídlící v Kutné Hoře chystá vznik nové pily a tím i vytvoření sedmi pracovních míst pro lidi s nízkou kvalifikací. Ve městě také bude zřízeno Centrum sociálních služeb a autobus, který bude zajíždět do vyloučených lokalit a nabízet dětem a mladistvým možnosti aktivního trávení volného času. Také město Mělník podporuje v rámci projektu firmu, která zaměstná 15 lidí na veřejně prospěšné práce. Také zde počítají s vytvořením koncepce bydlení pro ohrožené skupiny osob.

Sandra Bejšáková

Článek vyšel 18. ledna 2012 ve všech středočeských vydáních Deníků Bohemia.


Přihlašte se k odběru novinek

Archiv aktualit ASZ
Inspirace

Napsali o nás


//]]>