Odkaz na FacebookOdkaz na oficiální kanál YouTubeOdkaz na web Úřadu Vlády


Aktuality

Dlouhodobě nezaměstnaní v Přerově třídí elektroodpad v recyklačním centru

Tisk E-mail

Přerov, 14. května 2012 - Několik firem a organizací se na Přerovsku spojilo do sdružení sociálně zodpovědných podnikatelů. Dnes představili výsledky projektů, na kterých společně pracují. Díky nim v regionu získalo zaměstnání již 28 osob s nízkou kvalifikací a se zdravotním znevýhodněním, které se jinak jen těžko uplatňují na trhu práce.


Vytvoření tohoto sdružení iniciovala na začátku roku společnost Josef-Larefi s.r.o. „Centrum dnes úspěšně funguje a zaměstnává 28 nízkokvalifikovaných pracovníků, z nichž 6 má navíc zdravotní znevýhodnění. Měsíčně centrum recykluje přibližně 50 tun odpadu," říká Josef Lacko, který vede recyklační dílnu.

Firma přijímá zásady takzvaného sociálního podnikání. Přikládá větší váhu tvorbě pracovních míst než generování zisku. Zisk přitom z větší části investuje do svého dalšího rozvoje. Do projektu recyklačního centra se zapojily ještě nezisková organizace Agentura 4U sdružující převážně osoby se zdravotním postižením, agentura práce Interwork Sevice s.r.o a environmentální a energetická poradna R2AL. Uvedení partneři projektu využívají, jak podpory úřadu práce, tak některých dotačních možností strukturálních fondů.

Jedna ze zaměstnankyň popisuje, jak se dostala k práci v recyklačním centru: "Dvacet let jsem pobírala plný invalidní důchod. V loňském roce jsem byla přeřazena do druhého stupně invalidity. Znamenalo to, že jsem přišla o plný invalidní důchod a po zaplacení všech účtů mi a měsíc zbylo 500 korun. Nevěděla jsem, jak dál. Nemohla jsem si sama najít práci. Navštívila jsem agenturu práce Interwork Service a ta mi nabídla práci u Larefi s.r.o. Rozdělávám tady varné konvice, telefony, mikrovlnky a díky tomu nemusím přežívat ze dne na den."

K rozvoji sociálně podnikatelských aktivit na Přerovsku přispěla i vládní Agentura pro sociální začleňování. „Během působení Agentury v Přerově jsem spolupracoval s firmou Interw ork na přípravě projektové žádosti, která byla úspěšná a pomohla zajistit část financí pro provoz recyklačního centra. Rovněž jsme jako Agentura přišli s myšlenkou řešit problematiku sociálního začleňování společně v rámci tzn. lokálního partnerství. Sdružení podnikatelů z této myšlenky vychází, navazuje na ni a rozvíjí ji," vysvětluje bývalý lokální konzultant Agentury v Přerově Martin Navrátil.

Související:
- Nová šance pro dlouhodobě nezaměstnané v Přerově (ČT 24, Události v regionech - Ostrava, 14.5.2012)
- Romové bez práce dostali šanci (Poláková-Uvírová, P., Přerovský deník, 15.5.2012)

Přihlašte se k odběru novinek

Archiv aktualit ASZ
Inspirace

  • Nebát se tančit

    Video o tom, jak romská dívka z mosteckého Chánova, díky podpoře svého okolí, dokončila SŠ a má v plánu přihlásit se na VŠ.…

    Číst dále ...

Napsali o nás


//]]>