Odkaz na FacebookOdkaz na oficiální kanál YouTubeOdkaz na web Úřadu Vlády


Napsali o nás

Děčínem obchází chudoba

Tisk E-mail

Děčín - Každý sedmý člověk v Děčíně má problémy se splácením svých dluhů, jen městu dluží jeho obyvatelé téměř sto milionů korun.

Téměř osm tisíc lidí, tedy přibližně patnáct procent, má v Děčíně problémy s ukočírováním svých dluhů. Kromě toho začínají v Děčíně vznikat chudinské čtvrti. Vyplývá to z analýzy, kterou zpracoval děčínských magistrát ve spolupráci s vládní agenturou pro sociální začleňování. Podle sdružení Solus, které pravidelně zveřejňuje údaje o počtu předlužených lidí, je celostátní průměr lehce pod osmi procenty. V Děčíně je to téměř dvojnásobek.

„V Děčíně je to patnáct procent. Náš odhad je, že zde žije osm tisíc lidí, kteří jsou úplně bez prostředků. To je nejnižší odhad, to číslo může být mnohem vyšší," říká děčínský radní Vlastimil Pažourek. Velkou část předlužených tvoří v Děčíně lidé pobírající dávky hmotné nouze, kterých je přibližně 2 100 ve více než sedmi stovkách rodin. Z toho je 760 dětí.

„To nejsou vůbec radostná čísla. A upozorňuji, že dávky hmotné nouze dostane pouze člověk, který nemá žádný další příjem," pokračuje Pažourek s tím, že přibližně třetina z osmi tisíc lidí s existenčními problémy jsou Romové.

Existenční problémy ale má mnohem více lidí. „Do této skupiny se totiž nepočítají lidé, kteří pobírají například invalidní důchod. Skutečné problémy má zhruba trojnásobný počet lidí. Z nich asi 1 500 žije ve vyloučených lokalitách," říká Michal Kratochvíl z vládní agentury pro sociální začleňování.

Nejvíce lidí potýkajících se s bídou žije překvapivě v samotném centru města v Podmoklech a na Letné. Naopak Boletice, které mají pověst problémového ghetta, vycházejí z této analýzy překvapivě dobře.

„Počty lidí v problémech v jednotlivých čtvrtích jsou ovlivněny také tím, jaké instituce zde sídlí. Například na Letné je to azylový dům, kde bydlí přibližně třicet lidí. Ale je vidět, že se město rozděluje na oblasti, kde bydlí chudí lidé a kde nebydlí," vysvětluje Pažourek.
Za většinou problémů zadlužených lidí stojí vysoká nezaměstnanost. Ta se v samotném Děčíně pohybuje kolem dvanácti procent.

„Město se snaží vytvářet podmínky pro vznik nových pracovních míst. V dubnu loňského roku vzniklo Středisko městských služeb, které dává práci právě sociálně vyloučeným občanům a pomáhá jim tak překonat tíživou životní situaci. Usilujeme o silného investora, který by vytvořil nová pracovní místa ve výrobním sektoru," říká náměstek primátora Pavel Sinko. Dalším záměrem města, jak zlepšit situaci některých obyvatel města, je podpora vzdělávání a spolupráce s některými středními školami. „Město spolupracuje na společném projektu se Střední školou a učilištěm na Dělnické ulici. Chceme tak docílit podpory technických oborů," uzavřel Vlastimil Pažourek.

Alexandr Vanžura

Článek byl publikován 27. února 2012 v Děčínském deníku.


Inspirace

Napsali o nás


//]]>