Odkaz na FacebookOdkaz na oficiální kanál YouTubeOdkaz na web Úřadu Vlády


Aktuality

Agentura pro sociální začleňování spolupořádala konferenci o sociálním bydlení

Tisk E-mail

Praha, 19. 12. 2017 - Agentura pro sociální začleňování společně s Platformou pro sociální bydlení a Evropskou sítí organizací pracujících s lidmi bez domova (FEANTSA) uspořádaly 20. a 21. listopadu konferenci s názvem „Inspirace pro sociální bydlení a řešení bytové nouze", zaměřenou na představení zahraničních zkušeností s předcházením a ukončováním bezdomovectví.

 

Na konferenci se sešla řada odborníků a sociálních pracovníků z ČR i ze zahraničí, aby společně diskutovali o problematice řešení bezdomovectví a vyměňovali si zkušenosti z této oblasti. Za všechny jmenujme například Katherine Gale z USA, která představila systém ukončování bezdomovectví ve městech Spojených států, nebo poradce finské vlády pro oblast bydlení Petera Fredrikksona, který podrobně hovořil o transformaci finského systému sociálního bydlení v uplynulých letech.

Hojně diskutován byl koncept Bydlení především, založený na myšlence včasného poskytnutí bydlení. Zejména proto, že vykazuje výrazně lepší výsledky než tradiční přístupy, je tento koncept považován za jednu z největších inovací sociální politiky posledních desetiletí. V ČR je v současnosti úspěšně testován například v Brně, nebo v Liberci.

Představen byl i český překlad Evropské příručky Bydlení především, kterou vydává Úřad vlády ve spolupráci s městem Brnem a Platformou pro sociální bydlení. Tato brožura shrnuje praktické znalosti a zkušenosti ze zavádění projektů Bydlení především. Ruth Owen, přednášející z organizace FEANTSA k tomu říká: „Jako u všech úspěšných nápadů existuje nebezpečí, že se Bydlení především stane obětí vlastního úspěchu. Pokud se rozšíří po Evropě, je zde riziko, že bude rozředěno a ztratí něco z toho, díky čemu skutečně funguje. Proto jsou klíčové principy uvedené v příručce tak důležité."

„Konference byla skvělou příležitostí pro setkání všech, kteří se o tématiku sociálního bydlení aktivně zajímají. Velmi inspirativní pro nás byl finský příklad řešení problémů s bydlením. Finský systém využívá spektrum různých nástrojů a to jak preventivních, tak následných, jako je například Bydlení především. Díky tomu se počet osob žijících dlouhodobě bez domova v této zemi snížil od roku 2008 o více než 35% a celkový počet lidí bez domova poprvé v historii klesl pod sedm tisíc," dodává ke konferenci Roman Matoušek, expert na bydlení Agentury pro sociální začleňování.

 

Podrobné informace o programu konference a prezentace ke stažení naleznete na stránkách Platformy pro sociální bydlení.

 

 

 

 

 

 

 


Přihlašte se k odběru novinek

Archiv aktualit ASZ
Inspirace

Napsali o nás


//]]>